Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Skąd bierze się bogactwo Osielska? To wcale nie zasługa zarejestrowanych tu firm

sobota, 27 grudnia 2014 11:09 Napisała 

Osielsko jest najbogatszą gminą w województwie i jedną z najbogatszych gmin w Polsce pod względem osiąganych dochodów. Potwierdza to zarówno ranking miesięcznika Wspólnota, jak i zestawienie przychodów MF (tutaj). W Osielsku często można usłyszeć opinie, że bogactwo Osielska wynika z dużej liczby firm. A jak jest naprawdę?

 

Nieznaczny udział firm

Niewątpliwie zarejestrowane firmy mają wpływ na bogactwo, tworząc tu miejsca pracy i odprowadzając podatki, ale nie są one jednak najważniejsze. Udział gminy w przychodach z tytułu podatku odprowadzanego przez firmy zaplanowany na 2015 rok to zaledwie około 300 000. Jest to o 11,3% więcej niż rok wcześniej, ale w łącznych dochodach gminy stanowi to zaledwie 0,52%.

 

Najważniejsze nasze PITy

Najważniejszym źródłem dochodów gminy jest udział w przychodach z podatku PIT. Co roku Ministerstwo Finansów ustala jaka część wpływów z PIT trafi do gminnej kasy. W tym roku będzie to 37,6%. To dzięki relatywnie wysokim dochodom mieszkańców gminy Osielsko. Wpływy z tego tytułu zaplanowane na 2015 rok to 24 mln, stanowi to aż 41,2% całych przychodów zaplanowanych na 2015 rok.

 

Pozostałe przychody

Na pozostałe przychody składają się różne opłaty, podatki, dotacje i subwencje. Najważniejsze z nich to:

  • subwencja oświatowa, która jest wypłacana przez państwo na podstawie odrębnych przepisów, które uwzględniają liczbę uczniów i nauczycieli w gminie (na rok 2015 zaplanowano 12,2 mln, o 7,1% więcej niż w 2014 roku),
  • podatek od nieruchomości, 7,2 mln (o 17,8% więcej niż zeszłym roku) oraz
  • pieniądze z UE przyznane na projekt „Budowa ulicy Jana Pawła II w Osielsku”.
Skąd bierze się bogactwo Osielska? To wcale nie zasługa zarejestrowanych tu firm - 4.2 out of 5 based on 5 votes
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Etykiety

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis