Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Innowacja na skalę światową w gminie Osielsko. Wyjaśniamy na czym polega i komu pomoże

środa, 20 maja 2015 18:08 Napisał 

 

Centrum Medyczne Epimigren jako jedna z pierwszych placówek zaczęła korzystać z innowacyjnego urządzenia C-Eye. Sprawdzamy jak działa i czy sprawdza się w praktyce.

 

Co to jest C-Eye?

C-eye to urządzenie, które pomaga w diagnozie osób w śpiączce oraz sparaliżowanych, a także w komunikacji z nimi. Jest to komercyjna wersja CyberOka, urządzenia, które wygrało konkurs "Wynalazek Polski 2013" organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Komercyjna wersja, czyli C-Eye trafiła na rynek w 2015 roku. Epimigren, na przełomie marca i kwietnia, jako jedna z pierwszych placówek w Polsce, zdecydowała się na zakup tej wersji sprzętu.

 

Na czy polega innowacyjność?

Na rynku były już urządzenia śledzące ruchy gałek ocznych oraz ułatwiające komunikację z osobami sparaliżowanymi oraz w śpiączce. Innowacja na skalę światową polega na dostosowaniu tej metody do pacjentów w stanie wegetatywnym, z którymi do tej pory nie było możliwości komunikacji. Skomercjalizowane urządzenie jest też dostępne w wersji domowej. Centrum Medyczne Epimigren należy do wiodących ośrodków, pod względem wykorzystania nowej technologii. "Możemy również się pochwalić ponieważ będziemy mieli jako pierwsi w Polsce detektor do C-Eye, który pozwoli na współpracę z pacjentami posiadającymi jedno oko" – powiedział dyrektor kliniki dr Krzysztof Nicpoń.

 

Jak działa urządzenie?

Dzięki wyświetlanym na ekranie treściom (na monitorze w postaci grafiki, zdjęć), pacjent nawiązuje kontakt za pomocą gałek ocznych. Pozwala mu to na swobodną komunikację i wyrażanie swoich potrzeb. Aby doszło do osiągnięcia tego efektu, często potrzebne jest od kilku do kilkunastu zabiegów (w zależności od sytuacji pacjenta).

 

Koszty zabiegów oraz zainteresowanie

Sam przebieg leczenia osób po ciężkich urazach jest refundowany z NFZ - podstawowa opieka, podstawowa rehabilitacja. Fundusz nie refunduje jednak terapii komunikacji. Jak się dowiedzieliśmy koszt jednego zabiegu to 50zł. Natomiast zakup urządzenia to 20 tys. zł. W klinice Epimigren obecnie pod opieką znajduje się 6 osób korzystających z urządzenia. Na jedno miejsce czeka natomiast od 8 do 10 pacjentów. 

 

Ocena urządzenia

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z C-Eye. Urządzenie spełnia swoją funkcję, uzyskujemy kontakt z pacjentami. Doszło nawet że pacjent po 12 latach powiedział że chciałby dostać nowe ubrania. Po czym rodzina faktycznie stwierdziła, że muszą tak zrobić" - powiedziała Agnieszka Kwiatkowska, która codziennie ćwiczy ze swoimi podopiecznymi.

 

"Urządzenie bardzo pomaga w sytuacjach osób będących nie w pełnej świadomości. Dla rodzin taki kontakt to jest to, na co czekali często wiele lat" – dodał dyrektor kliniki dr Krzysztof Nicpoń.

 

Innowacja na skalę światową w gminie Osielsko. Wyjaśniamy na czym polega i komu pomoże - 4.6 out of 5 based on 10 votes
Oceń ten artykuł
(10 głosów)
Michał Grzelski

O wielkości dziennikarza nie świadczy ilość artykułów, lecz czy potrafi ukazać prawdę choćby była najgorsza.

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis