Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Osielsko najbogatsze w województwie. Według najnowszego rankingu Toruń tuż za nami, Bydgoszcz daleko

wtorek, 14 lipca 2015 12:41 Napisała 

Osielsko najbogatszą gminą w województwie według opublikowanego właśnie rankingu pisma "Wspólnota".

 

Osielsko cały czas na prowadzeniu

Według najnowszego rankingu "Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota" Osielsko jest najbogatszą gminą województwa kujawsko-pomorskiego. W kategorii gmin wiejskich zajmujemy 39. miejsce w Polsce. Skorygowany wskaźnik dochodów rocznych na jednego mieszkańca wynosi w Osielsku 4162,70 zł. Chociaż dochód ten przez rok wzrósł w Osielsku o ponad 100 złotych (rok temu było to 4045,80 - więcej na temat zeszłorocznego rankingu tutaj), to Osielsko spadło o trzy pozycje (rok wcześniej byliśmy na 36. miejscu). Nasza gmina zawdzięcza swoje bogactwo wysokim podatkom PIT płaconym przez mieszkańców (więcej tutaj).

 

Konkurencja blisko

W naszym województwie tuż za nami są z gmin wiejskich Wielka Nieszawka (2. miejsce w województwie i 47. miejsce w Polsce wśród gmin wiejskich; dochód na os. 4027,27) i Łysomice (3. i 58. 3766,60). Osielsku po piętach depcze też Toruń (11. miejsce w Polsce wśród miast wojewódzkich, dochód na os. - 4034,63). Bydgoszcz w rankingu miast wojewódzkich awansowała z ostatniego miejsca o jedną pozycję, na 17, miejsce. Dochód na osobę 3639,95.

 

Najbogatsi i najbiedniejsi

Najbogatsza gmina w całym rankingu to Kleszczów, dochód na osobę 44 330,15 zł. Tak duże dochody gmina ta zawdzięcza kopalni węgla brunatnego i elektrowni Bełchatów. Najbiedniejsza gmina wiejska to Gręboszów w województwie małopolskim (1865,61 zł na osobę). Najbiedniesza w naszym województwie jest gmina wiejska Radziejów (2156,54 zł na osobę).

 

Jak liczony jest wskaźnik

W swoim rankingu "Wspólnota" korzysta ze wskaźnika dochodów skorygowanych. Dochody gminy korygowane są o te pozycje, które faktycznie nie wpływają na długofalowe bogactwo ("janosikowe", lokalne zwolnienia z podatków oraz mające jednorazowy charakter dotacje z UE). Pełny ranking jest dostępny tutaj.

Osielsko najbogatsze w województwie. Według najnowszego rankingu Toruń tuż za nami, Bydgoszcz daleko - 5.0 out of 5 based on 2 votes
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Etykiety

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis