Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

"Betonowe słupki, plotki, kamienie, drzewa" - gdzie uciec przed nieodpowiedzialnym kierowcą, skoro nie ma pobocza [LIST]

czwartek, 11 lutego 2016 20:37 Napisała 

Poniżej pulikujemy list naszej czytelniczki dotyczący bezpieczeństwa na drogach w gminie Osielsko.

 

7 lutego zamieszczony został na stronie list czytelniczki o realnym zagrożeniu jaki stanowią osoby uczące lub doskonalące swoje umiejętności za kierownicą na osiedlowych ulicach (przeczytasz tutaj). Chciałabym poruszyć nieco inny temat który dotyczy również osiedlowych uliczek mających swoją specyfikę w małych miejscowościach.

 

Nie ma chodnika

Specyfika polega na tym, że są to ulice z reguły mające oznakowanie z ograniczeniem prędkości do 30 km z jaką mogą poruszać się samochody, ulice w dużej większości nie posiadające chodnika dla pieszych a jedynie wydzielony obszar pomiędzy ulicą a płotem danej posiadłości. Pieszy z reguły porusza się ulicą licząc na rozsądek i przestrzeganie przepisów przez kierowców,  starając się unikać wchodzenia na tzw. pobocze, gdyż to właśnie ono stanowi niejednokrotnie problem.Otóż właściciele posiadłości graniczacej z ulicą według własnego uznania zagospodarowuja pobocza, o ile trawnik nie stanowi większego problemu to jednak betonowe słupki, plotki, kamienie, drzewa nie wspominajac o rowach sugerują cichy zakaz wchodzenia.

 

Gdzie uciekać z dziećmi?

O ile posępne spojrzenia i uwagi można zbagatelizować o tyle sytuacja robi się niebezpieczna, gdy mamy do czynienia z nieodpowiedzialnym kierowcą, przed którym musimy umknąć na bok a przez wszelkie wymienione przeszkody nie mamy takiej możliwości. Sytuacja jest jeszcze bardziej poważna gdy tak jak ja chodzę z wózkiem i drugim dzieckiem z boku. Gmina najwyraźniej nie protestuje, mam wrażenie, że  daje ciche przyzwolenie ciesząc się, że problem  dbałości o pobocze się rozwiązuje. Bardzo proszę o zajęcie się tym tematem, czasami niewiele brakuje aby doszło do tragedii.

 

Nie tylko bezpieczeństwo

Chciałabym również wspomnieć że nasadzenia, wykopane rowy jak i położone głazy, kamienie i słupki betonowe ustawione w pasie drogowym drogi gminnej przez mieszkańców przyległych posesji nie tylko utrudniają poruszanie się pieszym i pojazdom w razie gdy np.: z naprzeciwka jedzie duży samochód ciężarowy i nie ma jak zejść czy zjechać na pobocze, to pragnę zaznaczyć że nasadzenia te są umiejscowione w pasach przesyłu wody i gazu co stwarza dodatkowe zagrożenie i jest to niezgodne z prawem.

 

Mieszkańcy zakładają sobie ogródki

Niestety trudno to wytłumaczyć mieszkańcom przyległych posesji którzy w pasie drogi gminnej zakładają sobie ogródki przydomowe lub ograniczają w razie trudnej sytuacji w ruchu skorzystanie z pobocza. Tym bardziej że gmina czy gazownia lub zakład komunalny tym się interesuje. Do pierwszego wypadku - potem się z trudem szuka winnych zaistniałej sytuacji.

 

Sprawę przekazaliśmy do urzędu gminy z prośbą o komentarz. Ewentualne dalsze działania w tej sprawie uzależniamy od odpowiedzi. Naszej czytelniczcie dziękujemy bardzo za zdjęcia i list.

Tytuł, śródtytuły i lead pochodzą od redakcji.

"Betonowe słupki, plotki, kamienie, drzewa" - gdzie uciec przed nieodpowiedzialnym kierowcą, skoro nie ma pobocza [LIST] - 2.2 out of 5 based on 45 votes
Oceń ten artykuł
(45 głosów)
Etykiety

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis