Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Matusewicz: Dlaczego do basenu dopłacamy dwa miliony rocznie, skoro miał być milion?

piątek, 19 grudnia 2014 00:22 Napisał 

 Budżet naszej gminy uzyskał akceptację komisji rozwoju. W poniedziałek, 22 grudnia zostanie uchwalony przez Radę podczas ostatniej tegorocznej sesji. Rozłożenie budowy przedszkola na dwa lata, pozwoliło na zwiększenie liczby przyszłorocznych inwestycji. Cieszyć się mogą m. in. mieszkańcy ul.: Sołeckiej w Jarużynie, Osiedlowej w Bożenkowie, Wspólnej i Ustronie w Maksymilianowie. W Niemczu zbudowane będą Żurawinowa i Kopernika. W Osielsku - Jaworowa i II etap Kąkolowej. Powstaną kolejne sieci wodo-kanalizacyjne. Dociekliwych odsyłam do szczegółów, które są w informatorzebudżetowym na www.bip.osielsko.pl

 

Pierwszy sukces

Osiągnąłem pierwszy mały sukces. Wejście na plac zabaw przy Wierzbowej zostanie utwardzone. Idąc za ciosem przypomniałem, że to część wspólna, więc ulice, które do placu prowadzą są niejako naszą wizytówką. Ale na razie nie są. Nie bardzo zrozumiałem tłumaczenie wójta, że mieszkańcy przed laty wykonali je w czynie społecznym, więc nie bardzo można teraz tego ruszać. Dopytam w czym rzecz.

 

Ścieki płynące do Fordonu

Nie wszyscy wiedzą, że nasze ścieki odprowadzane są do oczyszczalni w Bydgoszczy. Kolektor biegnący wzdłuż Szosy Gdańskiej, a właściwie jego przekrój jest już za mały. Kto to projektował?! Konieczna jest wiec budowa drugiej nitki do Fordonu. Padło na ulicę Leśną. W przyszłym roku projekt całego przedsięwzięcia, a w kolejnych latach - etapami realizacja. Dopilnuję, aby tym razem jezdnia na całej długości miała taką samą szerokość. Na czas przebudowy, ruch będzie się odbywał wspomnianą ul. Jaworową. Muszę ustalić, czy w tym przedsięwzięciu partycypuje gmina Dobrcz, która naszym kolektorem puszcza swoje ścieki. Przecież ten drugi kolektor to też trochę dla nich? Czy ktoś o tym pomyślał?

 

Basen kosztuje nas fortunę

Zaraz po nowym roku w komisji zajmiemy się racjonalizacją budżetu na kolejne lata. Tylko do basenu dopłacamy 2mln zł rocznie, a planowano 1mln zł. Coś nie tak. Nie radzimy sobie ze śmieciami. Niestety, w 2015 roku będziemy je nadal segregowali na 6 frakcji. Upiorne i kosztowne. Koniecznie trzeba to zmienić. W Skandynawii za śmieci płacą ci, którzy je odbierają. Surowce wtórne są w cenie. Czas to odwrócić polski trend. Mam wrażenie, że najlepiej wychodzą nam projekty inwestycji. Są ich pełne szuflady. Musimy znaleźć dodatkową kasę na ich realizację. Koniecznie trzeba sięgnąć po pieniądze z UE. Uczmy się od innych.

 

Mam zapewnienie: drogi gminne będą sprzątane...

Z radością odwiedziłem się, że nasz zakład komunalny ma sporo sprzętu i pokaźny budżet. Zgodnie z deklaracją jego szefa, pana Leszka Dziamskiego, wszystkie zgłoszone uwagi dotyczące dróg: nierówności, odśnieżanie, zamiatanie, koszenie rowów ect. będą realizowane przez GZK. Proszę pisać, dzwonić. A jeżeli nie będzie działało, bardzo proszę o sygnały do mnie. Ja, jak do tej pory, mam niestety złe doświadczenia w tej sprawie.

 

...o powiatowe cały czas walczę

W środę po południu odbyło się również spotkanie mieszkańców sołectwa Osielsko. Skorzystałem z obecności radnych naszego powiatu i przypomniałem o obowiązku sprzątania ulicy Centralnej, która jest drogą powiatową. Wsparł mnie w tej sprawie sam wójt. Wreszcie musi się udać! Nie chcę słyszeć pokrętnych argumentów, że zimą sprzątanie się nie opłaca. Lepiej poczekać do wiosny. Ciekawe, czy w domach radni powiatowi sprzątają też tylko raz do roku, koło Wielkiej Nocy?

 

System informacji SMS

Przypominam, że nasza gmina bezpłatnie rozsyła drogą SMS informacje np. o awariach wodociągowych, energetycznych oraz drogowych. A także komunikaty o ciekawych wydarzeniach na terenie gminy (np. imprezy plenerowe, koncerty, zawody sportowe). Mogą być też wysyłane komunikaty o zbliżających się terminach płatności podatków i opłatach lokalnych. Szczegóły na www.osielsko.pl

Matusewicz: Dlaczego do basenu dopłacamy dwa miliony rocznie, skoro miał być milion? - 4.1 out of 5 based on 7 votes
Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Etykiety
Andrzej Matusewicz

Jest radnym gminy Osielsko VII kadencji oraz dyrektorem loży bydgoskiej Business Centre Club. Wcześniej organizował marketing Gazety Pomorskiej. Obecnie pracuje w komitetach monitorujących wojewódzkie programy operacyjne i prowadzi własną agencję marketingu.

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis