Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Matusewicz: Pieniądze pomiędzy Niemcz i Osielsko dzielone są niesprawiedliwie

wtorek, 23 grudnia 2014 01:07 Napisał 

Budżet na 2015 rok został uchwalony prawie jednomyślnie, podobnie jak Wieloletni Plan Finansowy. Będzie się dużo działo. Choć oczywiście za mało, żeby wszyscy byli zadowoleni. Po szczegóły odsyłam na www.bip.osielsko.pl

 

Nierówny podział środków

O ile na papierze wszystko się zgadza - sołectwa dostają (ponoć) po równo, niemal proporcjonalnie do liczby mieszkańców, o tyle z lotu ptaka patrząc, łatwo dostrzec brak symetrii w podziale środków na lewą (zachodnią) i prawą (wschodnią) stronę naszej gminy, którą dzieli Szosa Gdańska. Gołym okiem widać , że w Niemczu realizuje się inwestycje „liniowe”, tj. drogi i ich uzbrojenie, w Osielsku natomiast budżet przeznaczany jest na inwestycje „punktowe”, tj. szkoła, basen, przedszkole. Te jednak służyć mają mieszkańcom całej gminy. Taki podział uważam za niesprawiedliwy.

 

Niebezpieczna wschodnia strona gminy

Z lewej, wschodniej strony naszej gminy, już dziś, ryzykujemy wiele włączając się do ruchu, aby dojechać do Bydgoszczy. Ta sytuacja na pewno pogorszy się w najbliższych latach. Niewiele pomoże S5. Na dodatek nie ma żadnych planów przygotowanych pod realizację dojazdu do Szosy Gdańskiej ul. Topolową. W tym tempie i braku woli realizacji tej strategicznej inwestycji, pojedziemy nią najwcześniej za 8-10 lat. Katastrofa! W gronie kolegów z komisji rozwoju dostrzegliśmy inny wariant prowadzący np. od Centralnej, ulicą Kwiatową lub Chabrową do Sądeckiej i dalej do świateł przy Zamczysku. Wyjeżdżamy na drogę krajową w innym miejscu. Już za nasza wsią. Uważam, że na tym powinniśmy się skupić. Co Państwo o tym myślą?

 

Gminny Zakład Komunalny -potrzebujemy działań

Szefowi komisji rozwoju zaproponowałem tematy, którymi powinniśmy się zająć po Nowym Roku:

  1. GZK. Określenie służebnej roli zakładu wobec mieszkańców naszej gminy. Np.: - nie czekać do końca okresu gwarancyjnego na wymianę uschniętego drzewa - szukać defektów drogowych -usuwać je na bieżąco - przed rozpoczęciem inwestycji (utwardzanie drogi) należy powiadomić mieszkańców danego terenu - przedstawić harmonogram, terminarz na własnej stronie www świadczonych usług na rzecz mieszkańców (koszenie rowów, sprzątanie ulic, wycinka krzewów, drzew, prace przyłączeniowe itp.)
  2. Wytyczenie głównych dróg komunikacyjnych łączących gminę z Szosą Gdańską. Określenie kalendarza realizacji.
  3. Audyt gminnych dróg – wyznaczenie miejsc do bieżącej naprawy, poprawy bezpieczeństwa i estetyki.
  4. Przegląd oczekujących na realizację przygotowanych projektów.
  5. Zastosowanie oświetlenia LED na drogach i obiektach gminnych – oszczędności w budżecie.
  6. Jak skutecznie pozyskiwać środki z UE na rozwój gminy? Jak robią to inni?
  7. Estetyka i funkcjonalność przestrzeni wspólnych w gminie. Jak poprawiać, zmieniać i wyznaczać te miejsca.

 

Świąt nie tylko w Święta życzę,

AM

Matusewicz: Pieniądze pomiędzy Niemcz i Osielsko dzielone są niesprawiedliwie - 4.7 out of 5 based on 3 votes
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Andrzej Matusewicz

Jest radnym gminy Osielsko VII kadencji oraz dyrektorem loży bydgoskiej Business Centre Club. Wcześniej organizował marketing Gazety Pomorskiej. Obecnie pracuje w komitetach monitorujących wojewódzkie programy operacyjne i prowadzi własną agencję marketingu.

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis