Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Radny Różański: Ścieżki rowerowe i Nordic Walking oraz 1,5 ha na centrum sportowe

czwartek, 05 lutego 2015 14:51 Napisał 

Nasza prężna i rozwijająca się gmina korzysta z unijnych pieniędzy, delikatnie mówiąc, w sposób umiarkowany. Maksymalne kwoty pozyskiwane w poszczególnych latach oscylują w granicach 10% wszystkich środków przeznaczanych na inwestycje w danym roku.

 

Wyjazd do gminy Krokowa

Pan radny Andrzej Matusewicz zainicjował wyjazd (29.01.2015 r.) do gminy Krokowa, której od wielu lat udaje się podwajać swój całkowity budżet dzięki umiejętnemu i racjonalnemu pozyskiwaniu unijnych pieniędzy.  Nie ma co kryć - to trend ogólnopolski, a według aktualnie obowiązujących ocen i opinii nasz kraj rozwija się właśnie głównie dzięki unijnym środkom. Gmina Osielsko zaś rozwija się dzięki swoim środkom, pochodzącym głównie z odpisów z PIT-ów jej mieszkańców.

 

Najwyższa pora sięgnąć odważniej po te unijne środki

Potrzeb jest sporo i chociaż obecna perspektywa finansowa mocno zawęża pola działania, to na pewno znajdziemy takie dziedziny, które są najbliższe mieszkańcom naszej gminy i dzięki którym możemy szybciej i dynamiczniej się rozwijać. Na początek należy określić możliwe do realizacji cele. Cele zgodne z wytycznymi UE. W gminie Krokowa cele ustalano na drodze publicznych dyskusji. Wójt urządzał tak zwane „śniadania samorządowe”, na które zapraszał przedstawicieli najróżniejszych gminnych środowisk. Dyskusje bywały swobodne, bez urzędniczego zadęcia i bez uczonych dywagacji. Po określeniu celu, wyłaniano w przetargu firmę specjalizującą się w pomocy przy pozyskiwaniu środków z UE. I co ciekawe ta firma jest z Bydgoszczy i od wielu lat świetnie doradza teraz już nie tylko gminie Krokowa, ale także powiatowi puckiemu i innym podmiotom z tamtego terenu.

 

Potrzeba jest debata

Troje radnych, którzy wybrali się do gminy Krokowa - Andrzej Matusewicz, Andrzej Wiekierak i Andrzej Różański, proponują na początek zorganizowanie podobnych swobodnych publicznych dyskusji. Można je, na przykład, zorganizować w Gminnym Ośrodku Kultury przy kawie i ciastku. Dobrze byłoby, aby w takich dyskusjach udział brali już przedstawiciele wyłonionej do pomocy firmy specjalizującej się w opracowywaniu unijnych wniosków i to głównie po to, aby dyskusja była rzeczowa i toczyła się wokół możliwych do zrealizowania pomysłów.

 

... i reorganizacja

Były wójt gminy Krokowa, a obecnie starosta pucki radzi także, aby w gminie zorganizować specjalny wydział (przekształcając np. już istniejący wydział promocji) w "Wydział Rozwoju Regionalnego i Integracji Europejskiej".  Podobno unijni urzędnicy o wiele bardziej życzliwie patrzą na gminy posiadające takie wydziały, gdyż uważają, że dana gmina poważnie traktuje europejską integrację. Po określeniu celów trzeba pomyśleć nad sposobami ich realizacji i tutaj znowu raczej trudno będzie się obejść bez specjalistycznych konsultacji lub realnej pomocy firm konsultingowych. Przykład gminy Krokowa jak najbardziej świadczy o takiej konieczności. Jak mówiła na szkoleniu - warsztatach pani dr Alicja Bożek, ministerialna audytorka d/s oceny i wdrażania unijnych wniosków, najważniejszą sprawą we wnioskach jest WYPEŁNIENIE DYREKTYWY, czyli zgodność owego wypełnienia z zakresem rzeczowym określonym w umowie o dofinansowaniu, a nie w umowie na wykonanie konkretnych prac.  

 

Plany inwestycyjne

Naszym zdaniem - Andrzeja Matusewicza, Andrzeja Wiekieraka i Andrzeja Różańskiego - cele, które stoją przed nami to:

 

1. Utworzenie dwóch centrów integracyjnych. Jeden w Osielsku w obrębie dzisiejszego stadionu bejsbolowego, a drugi w Niemczu - od Bydgoskiej do Kościoła.  

 

2. Wybudowanie ścieżki rowerowej od Myślęcinka do Samociążka z połączeniem z Osielskiem, Maksymilianowem i Dobrczem oraz oczywiście z Bydgoszczą (ścieżka międzygminna)

 

3. Wykonanie ścieżki pieszo - rowerowej (także w ramach propagowania Nordic Walking) z Bożenkowa przez Żołędowo, aż do Jarużyna.

 

4. Budowa domów typu „pogodna jesień” najlepiej w Bożenkowie, na przykład w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego. Na wspieranie osób starszych jest dużo środków. Powstałoby sporo miejsc pracy i dużo pięknych miejsc dla starszych ludzi.

 

5. Integracyjne centrum rekreacyjno - sportowe na granicy Osielska i Niemcza, gdzie gmina ma zarezerwowanych 1,5 ha na ten cel., a także przeniesienie tam stadionu bejsbolowego po dokupieniu lub zamianie gruntów.

 

6. Wybudowanie międzygminnego kolektora zrzutowego ścieków (Dobrcz, Osielsko, Bydgoszcz), który i tak musimy wybudować bo istniejący jest już przepełniony, a mieszkańców przybywa.

 

Oprócz integracji środowiskowej i celów ekologicznych szczególną wagę przywiązuje się obecnie do ochrony powietrza i tutaj także mamy wiele do zrobienia, chociażby wyeliminowanie pieców węglowych.

 

Wczoraj (04.02.2015) radni Matusewicz, Wiekierak i Różański spotkali się z wójtem zdali relację z wyjazdu i przedstawili powyższe cele, które zresztą są w zdecydowanej większości zgodne z wieloletnimi planami gminnymi. Teraz tylko czekać na zdecydowane i szybkie działania, bo ci co najprędzej składają dobre wnioski, mają zawsze największe szanse na pozyskanie środków.

 

Radny Różański: Ścieżki rowerowe i Nordic Walking oraz 1,5 ha na centrum sportowe - 3.0 out of 5 based on 2 votes
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Andrzej Różański

Jest radnym gminy Osielsko VII kadencji. Inżynier budownictwa, wieloletni inspektor nadzoru inwestorskiego, przedsiębiorca budowlany, handlowiec. Działa w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoska oraz Bydgoskim Klubie Tenisowym. Jego pasje to oprócz działalności społecznej, czytanie książek, żeglarstwo, tenis i prowadzenie bloga www.dziwnabydgoszcz.blogspot.com.

 

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis