Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Tomasz Bakuła największym odkryciem wyborów sołeckich w gminie. O co chce walczyć?

wtorek, 10 marca 2015 20:31 Napisała 

W ostatnich wyborach sołeckich, przeważającą liczbą głosów, do rady sołeckiej został wybrany 22-letni Tomasz Bakuła (o wyborach w Niemczu pisaliśmy tutaj). W naszym wywiadzie nowo wybrany członek rady sołeckiej opowiada o tym, jak został wybrany, zdradza też szczegóły Niemcz Fest, najciekawszego niezależnego wydarzenia kulturalnego w gminie Osielsko.

 

Jesteś bardzo młody porównując do reszty członków rady sołeckiej. Co Cię skłoniło do przyjścia na zebranie wiejskie?

Na zebraniu rady sołeckiej znalazłem się troszeczkę przez przypadek... Wszystko zaczęło się od problemu z wynajęciem sali Świetlicy Wiejskiej w Niemczu, na potrzebę zorganizowania tam Niemcz Festu.

 

Domyślasz się czym urzekłeś wyborców?

Okazało się, że nie byłem jedyną osobą, której nie podobała się owa zmiana, ponieważ wiele rodzin z Niemcza organizowało w świetlicy różnego rodzaju spotkania towarzyskie czy rodzinne, czy ze znajomymi, a teraz tę możliwość im odebrano. Po tym, jak podniosłem tę sprawę na zebraniu, zebrałem spore brawa.

 

Zgłaszanie kandydatów do rady sołeckiej odbywa się podczas zebrania. Podejrzewałeś wcześniej, że ktoś może Cię zgłosić?

Moje zdziwienie było ogromne, kiedy podczas zgłaszania kandydatów do rady sołeckiej pewna pani postanowiła mnie zgłosić! Dla mnie osobiście to był lekki szok. Przyszedłem na zebranie jako chłopak w bluzie, niespecjalnie elegancko ubrany, powiedziałem kilka słów o tym, że młodzi chcą się bawić, a nie ma gdzie i jak, a wyszedłem z zebrania jako członek rady sołeckiej z największą liczbą głosów. Mam nadzieję, że przełoży się to na pewne zmiany, o które będę walczył.

 

Jakimi sprawami chcesz się zajmować będąc w radzie?

Pierwszą sprawą, którą chciałbym doprowadzić do szczęśliwego finału, będzie oczywiście przywrócenie Świetlicy Wiejskiej w Niemczu jej wcześniejszej roli. Kolejna - już bardziej przyszłościowa - to budowa nowej świetlicy, która będzie spełniała zadanie towarzyskiego centrum Niemcza.

 

Jesteś organizatorem Niemcz Fest. Jest to świetna inicjatywa lokalna. W dodatku zorganizowana bez żadnych zewnętrznych sponsorów. Skąd pomysł na zorganizowanie takiej imprezy?

Niemcz Fest miał za zadanie wyjść na przeciw oczekiwaniom młodzieży z Niemcza i okolic, która swój wolny czas spędza w Bydgoszczy ze znajomymi, o co zresztą trudno mieć pretensje, skoro w okolicy nic się nie dzieje. Coraz bardziej nasza piękna miejscowość przypomina sypialnię, a przecież tak nie musi być...

 

Wszystko brzmi świetnie tylko, jak to zrobiłeś w praktyce?

Wystarczy tylko trochę inicjatywy. I tak oto od słowa do słowa, wynająłem salę, pozbierałem kolegów muzyków, którzy zgodzili się zagrać nie biorąc za to ani grosza. Załatwiłem nagłośnienie, mój dobry znajomy Mateusz Mattsound Gronowski zajął się oświetleniem, dymem i efektami wizualnymi. Koszt biletu wyniósł symboliczne 5 zł na pokrycie kosztów organizacyjnych typu: worki na śmieci, transport, opaski na rękę, plakaty. Załatwiliśmy nawet ochronę.

 

Kto zagrał?

Zagrały 4 dobre zespoły z regionu, m.in. zespół MOOVE - bardzo dobrze rokujący skład oraz MAXXIE BAND, którego jestem członkiem.

 

Młodzież z Niemcza była zainteresowana Twoim przedsięwzięciem?

Zaskoczyło mnie jak wielkie zainteresowanie wzbudziła taka nasza regionalna akcja! Sprzedaliśmy 120 wejściówek. Odzew był na tyle duży, że już następnego dnia pytano mnie kiedy powtórka. Pomyślałem, czemu by nie zrobić corocznej imprezy, która w jakiś sposób może przyczynić się do uaktywnienia młodzieży z gminy.

 

Coś stoi na przeszkodzie?

Nastał nowy rok a ja już powoli zacząłem myśleć o kolejnej edycji Niemcz Festu, pojechałem więc zarezerwować salę na termin 29 maja, ale okazało się, że od nowego roku protest domów sąsiadujących ze świetlicą skutkował brakiem możliwości wynajmu sali na okoliczności inne niż komunia święta. Postanowiłem więc zgłosić całą sprawę podczas zebrania sołeckiego w Niemczu.

 

Chciałbyś kiedyś w przyszłości zostać sołysem Niemcza? 

Nie myslę o tym żeby w przyszłości startować w wyborach na sołtysa... Są ludzie, którzy z pewnością bardziej nadają się na to miejsce, moim celem jest jedynie to, żeby sprawy ludzi młodych również miały swojego przedstawiciela w radzie.

Tomasz Bakuła największym odkryciem wyborów sołeckich w gminie. O co chce walczyć? - 4.2 out of 5 based on 5 votes
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Anna Maria Grzechowiak

Studentka medycyny o krytycznym spojrzeniu na otoczenie.

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis