Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Radny Lewandowski: Gmina dała na kościół łącznie 300 000. Radny Kuziak: To nie pieniądze są najważniejsze

wtorek, 05 maja 2015 08:17 Napisała 

30 kwietnia opublikowaliśmy informację o sukcesie jaki odnieśli bracia Kubiakowie. Andrzej został doceniony za akcję zbiórki krwi (najbliższa już 10 maja w Żołędowie), a ksiądz Jarosław został nagrodzony za renowację kościoła. Nagroda dla księdza z Żołędowa wywołała na stronach serwisu eOsielsko.pl dyskusję.

 

Radny Krzysztof Henryk Lewandowski: Sukces stał się faktem dzięki hojności Gminy Osielsko

Dzieło troski o dziedzictwo narodowe i zdrowie innych to, w tym zglobalizowanym i pędzącym nie wiadomo gdzie i po co świecie, wielka sprawa. Tym bardziej wielka gdyż pochłania tyle środków finansowych co czasu i nie jest tym samym tak popularna w urzeczywistnianiu przez rzesze społeczeństwa. Pragnę zauważyć, iż sukces w dziele troski o dziedzictwo narodowe, którym jest uratowanie i doprowadzenie do świetności wspomnianego w treści artykułu drewnianego kościółka, stał się faktem w dużej mierze dzięki hojności Samorządowej Wspólnoty, Gminy Osielsko.

 

Rada Gminy bowiem siedmiokrotnie przyznała stosowną dotację na ten cel [zob. Uchwały Rady Gminy: 1) Uchwała nr II/32/2012 z dnia 6 czerwca 2012; 2) Uchwała nr III/45/2012 z dnia 30 sierpnia 2012; 3) Uchwała nr I/3/2013 z dnia 29 stycznia 2013; 4) Uchwała nr IX/64/2013 z dnia 29 października 2013; 5) Uchwała nr I/12/2014 z dnia 27 stycznia 2014; 6) Uchwała nr VII/65/2014 z dnia 12 sierpnia 2014; 7) Uchwała z dnia 9 marca 2015, dotychczas nie publikowana w BIP, na blisko 300 tysięcy złotych (59572+62804+80000+5000+35000+19000+38000=299376 PLN)].

 

Nie można odmówić Osielsku hojności w trosce o dziedzictwo narodowe. Ufam, iż wkład Powiatu w tym przedmiocie jest podobny, choć nie przypominam sobie aby Powiat Bydgoski partycypował w kosztach szeroko pojętej rewitalizacji zabytków umiejscowionych w granicach Osielska, które stanowią, tak powiatowe jak i gminne, dziedzictwo narodowe. W tym miejscu ujawniają się pewne wątpliwości co do przyznawania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, według jasnych kryteriów i zasad ich przyznawania, a które wyraziłem podczas sesji 9 marca 2015 (zob. Protokół Nr II/2015 z sesji Rady Gminy Osielsko z dnia 9 marca 2015 roku).

 

Radny powiatowy Leszek Kuziak ripostuje: Gdyby nie ksiądz Kubiak to nadal kościół byłby w opłakanym stanie

Tak naprawdę to nie wiem czemu ma służyć komentarz Pana Lewandowskiego. Przekazałem tylko informację o wyróżnieniu osoby, dzięki której podjęto trud ratowania tego wyjątkowego i nietuzinkowego zabytku. Powód był jeden. Wyróżniona została osoba znana, lubiana i zasłużona dla naszej gminy. To że samorząd gminny przekazuje pewne, dosyć duże kwoty na renowację zabytkowego kościółka w Żołędowie jest jak najbardziej chwalebne i godne naśladowania przez inne samorządy. Ale byłbym jak najdalszy od licytowania się kto przekazał więcej, a kto mniej środków.

 

Wyjaśnię tylko że od trzech lat zabiegam (z sukcesem) o przyznanie co roku na kościółek w Żołędowie środków z kasy powiatu, z puli środków przeznaczonych na renowację zabytków mieszczących się na terenie powiatu. Nie są to kwoty powalające, lecz zabytków, które otrzymują dotację z kasy powiatu jest kilka. Ale tak naprawdę to środki otrzymywane z kasy jakiegokolwiek samorządu są sprawą wtórną.

 

Gdyby nie ksiądz Kubiak, który zainicjował i podjął się ratowania kościółka , angażując w to niezliczoną ilość osób dobrej woli, inicjując wiele różnych form wsparcia (festyny , koncerty, akcja Deska, itp.) to nadal byśmy mieli 300-letni zabytek w opłakanym stanie. Pieniądze są w tym wszystkim ważne …lecz nie najważniejsze. Co nie znaczy żeby radni naszej gminy nie pochylili się z ołówkiem w ręku i znaleźli jeszcze kilka zaoszczędzonych na różnych inwestycjach dodatkowych groszy i przekazali je na zbożny cel.

Radny Lewandowski: Gmina dała na kościół łącznie 300 000. Radny Kuziak: To nie pieniądze są najważniejsze - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis