Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Lepsza Bydgoszcz proponuje nową linię kolejową przez Gminę Osielsko. Czy ta inwestycja jest nam potrzebna?

środa, 01 lipca 2015 12:42 Napisane przez  Monika Brodziak

Monika Brodziak ze Stowarzyszenia Lepsza Bydgoszcz przesłała nam opracowanie dotyczące powstania nowego połączenia kolejowego łączącego Koronowo i Bożenkowo przez Maksymilianowo z Bydgoszczą. Pełne opracowanie dostępne jest w załączniku, poniżej publikujemy najważniejsze informacje. Zapraszamy do komentarzy, czy ta linia jest nam potrzebna?

 

O jaką linię chodzi chodzi?

Odcinek łączący Koronowo z Maksymilianowem ma mierzyć około 16 km długości. Z Maksymilianowa do Bożenkowa istnieje już bocznica, więc brakuje około 10 km linii. W obowiązujących dokumentach planistycznych obu jednostek oraz w strategii rozwoju Koronowa występują zapisy wyrażające możliwość jego budowy, choć nie są one bliżej sprecyzowane. Zapis o nim występuje także w strategii rozwoju województwa na lata 2014 - 2020. Linia z Koronowa miałaby dalej prowadzić do Tucholi (tutaj są już tory, wymagają jedynie dostosowania do ciągłego ruchu pasażerskiego).

 

Jak sytuacja wygląda obecnie?

Obecnie linia 241 istnieje na odcinku Tuchola-Koronowo. Plany rozbudowy tej linii sięgają dwudziestolecia międzywojennego, jednak nigdy nie doszła ona do skutku. Ruch pasażerski na odcinku Tuchola-Koronowo został wstrzymany w maju 1993 r., a z końcem lutego 2012 r. zamknięto tę trasę dla ruchu towarowego, wobec czego mieszkańcy Gminy Koronowo właściwie pozbawieni są regularnego połączenia kolejowego. 

 

Którędy miałaby przebiegać linia?

Sugerowana trasa prowadziłaby od Koronowa wzdłuż Brdy przez Samociążek, pokonując go od strony zachodniej w pewnej odległości od zabudowań, następnie przez północną część Bożenkowa mijając Młynki łączyłaby się z istniejącą infrastrukturą prowadzącą do Maksymilianowa i dalej, do Bydgoszczy. Mocną stroną całego przedsięwzięcia jest właśnie możliwość włączenia w nią bocznicy kolejowej w Bożenkowie poprzez ewentualne przystosowanie jej do regularnego ruchu pasażerskiego, co może obniżyć koszty całej inwestycji. 

 

Jakie korzyści przyniesie linia?

Z perspektywy mieszkańców naszej gminy linia ułatwi dojazd do Bydgoszczy mieszkańcom Bożenkowa. Zadziała także na korzyść już skomunikowanego Maksymilianowa, ponieważ mogłaby wzrosnąć częstotliwość kursów pociągów. Największymi beneficjentami nowej linii byliby mieszkańcy Koronowa, oni zyskaliby szybkie połączenie z Bydgoszcz (nawet w 20 minut, obecnie jest to autobusem około 40 minut).

 

Ile to ma kosztować?

Szacowany przez Centrum Zrównoważonego Transportu koszt inwestycji to 160 mln zł. Odcinek ten mógłby w przyszłości współtworzyć bydgoską sieć kolei metropolitarnej, podobnie jak linie do Torunia, Inowrocławia, Nakła czy Kcyni. Tego typu rozwiązanie świetnie zdaje egzamin w większych polskich aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Poznań czy konurbacja śląska.

 

Komentarz eOsielsko.pl

Z perspektywy naszej gminy korzyści płynące z inwestycji są niewielkie w porównaniu z wielkimi kosztami (160 mln to prawi trzy razy tyle co cały budżet gminy Osielsko). W naszej gminie mamy dużo pilniejsze inwestycje (np. infrastruktura drogowa, czy rowerowa). Inwestycja ta jest dużo ważniejsza dla mieszkańców Koronowa i to najprawdopodobniej ten samorząd będzie najbardziej lobbował na rzecz realizacji tej inwestycji. Jak czytamy w opracowaniu o inwestycji wspomina się w strategii rozwoju Koronowo, jednak bez określonej perspektywy czasowej. Oznacza to, że obecnie nie wiadomo, czy i kiedy linia powstanie.

 

Więcej o Stowarzyszeniu Lepsza Bydgoszcz można znaleźć tutaj. Czy ta linia jest nam potrzebna? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii.

 

Lepsza Bydgoszcz proponuje nową linię kolejową przez Gminę Osielsko. Czy ta inwestycja jest nam potrzebna? - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Etykiety

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis