Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Czytelniczka proponuje nowe centrum Osielska ...i figurę baseballisty. Radny Kuziak zaprasza na sesję rady gminy

poniedziałek, 27 lipca 2015 07:07 Napisała 
Osielsko Osielsko eOsielsko.pl

Na stronach serwisu eOsielsko.pl opublikowaliśmy list naszego czytelnika Pana Sławka dotyczącą nieestetycznych reklam w Gminie Osielsko (więcej tutaj). To wywołało dyskusję dotyczącą zagospodarowania centrum Osielska.

 

Czytelniczka Joanna proponuje zagospodarowanie centrum

Mieszkam w Osielsku, cudownym miejscu, zadbanej przeze mnie i sąsiadów okolicy. Tym bardziej boli mnie ten kontrast miedzy pięknymi prywatnymi posiadłościami a zeszpeconą przestrzeń wspólną, której gospodarzem jest gmina. Można a właściwie trzeba koniecznie:

  • Wyznaczyć strefę chronioną, taki salon gminy np. od kościoła do skrzyżowania Słonecznej z Kolonijną (wielkość salonu do dyskusji)
  • Zlikwidować w tej strefie chaos reklamowy poprzez ograniczenie i ujednolicenie tablic reklamowych
  • Uporządkować architektonicznie główna pierzeję wzdłuż szosy gdańskiej. Np. można by rozbudować należące do tej pierzei budynki ze sklepami Gzeli, win i materiałów budowlanych do poziomu i elewacji klinkierowej budynku Banku WBK. Podobnie należy uporządkować tę parterową pierzeję wzdłuż centralnej.
  • W salonie trzeba ustawić meble czyli ławki, latarnie, kosze na śmieci, klomby. Wszystko utrzymane w jednym oryginalnym dla Osielska stylu. Takie meble mogłyby być naszym znakiem rozpoznawczym, wizytówką. Wybór oczywiście w efekcie konkursu dla artystów.
  • W sercu Osielska, gdzie dziś stoi bazarek i część parkingu powinna stanąć fontanna z niebanalnie zaaranżowana zielenią i ławkami . Przy fontannie można jakaś rzeźba (bejsbolisty?). Takie miejsce było by świetnym powitaniem przejeżdżających szosa Gdańską. Z pewnością poprawiłoby tez humor codziennie przejeżdżającym tam osielczanom.
  • A co z bazarkiem? Uważam, ze w tej postaci jest niepotrzebny. Można tam kupić to samo co w okolicznych sklepach. Sens miałby natomiast taki targ (jak np. w Kazimierzu Dolnym), na który dwa razy w tygodniu okoliczni rolnicy sprzedawaliby swoje plony prosto z pola.
  • W całym salonie, ale nie tylko więcej zieleni, kwiatów, krzewów, drzew.

 

Czytelnicza Joanna: Jak to wygląda dziś?

Wzdłuż centralnej, przy boisku sterczy kilka suchych badyli, to ślady po posadzonych tam kilka lat temu drzewach, po wycięciu topoli. Tuż przy drodze stoi rząd koszmarnych gazonow, w których od czasu do czasu pojawiają się mało reprezentacyjne kwiatki. No i wokół zielsko i chwasty, które po skoszeniu maja udawać trawniki. Podsumowując: Osielsko, najbogatsza gmina w województwie to estetyczna katastrofa. A potrzeba - jak napisałam powyżej - naprawdę niewiele by to zmienić. To ważne bo zaspokojenie potrzeb kulturalnych i estetycznych mieszkańców jest warunkiem budowania lokalnej tożsamości. Bez niej społeczeństwo nie moze sie rozwijać.

 

Czytelniczka Joanna: To nie jest wybór infrastruktura, czy estetyka

Nie ma takiej alternatywy infrastruktura czy estetyka. Obowiązująca natomiast powinna być polityka zrównoważonego rozwoju gminy. Niedawno czytałam jak w pewnej małopolskiej wsi za unijne pieniądze wybudowano w centrum wsi przepiękny park połączony z placem zabaw. Nie do przyjęcia jest zatem argument, ze naszej gminy nie stać. Bo skoro nas bogaczy nie stać na elementarny ład, porządek i estetykę to jak z tym sobie radzą inne biedniejsze gminy, które pod tym względem nas wyprzedzają.

 

Czytelniczka Joanna: Wszystko zależy od władz gminy

Z racji zawodu sporo jeżdżę po Polsce i naprawdę jest mnóstwo małych gmin, z których powinniśmy brać przykład. Wszystko zależy od tego czy władze gminy, radni są świadomi potrzeb mieszkańców. Teraz redukują je do potrzeb podstawowych, fizjologicznych czyli woda, kanalizacja, gaz. Tymczasem celem zrównoważonego rozwoju jest również zaspokajanie tzw. potrzeb wyższych mieszkańców, w tym takich jak estetycznych, wspólnotowych, tożsamościowych. 

 

Radny Leszek Kuziak zaprasza czytelniczkę na sesję rady gminy

Myślę że pragnienie mieszkania w ładnym, estetycznym otoczeniu dociera do coraz większej liczby mieszkańców. I to jest budujące. Pamiętam że w poprzedniej kadencji były zgłaszane wnioski na forum rady o uporządkowanie i ład architektoniczny w centrum Osielska. Niestety, nic się w tym miejscu nie zmienia. Może rada w tej kadencji podejmie się tego zadania? Zgadzam się w 100% z uwagami dotyczącymi zaśmiecania naszej gminy reklamami, które są brzydkie i nie mają nic wspólnego z estetyka. Uważam że można to w bardzo prosty sposób uporządkować.

 

W urzędzie gminy powinna być wyznaczona osoba (niekoniecznie dodatkowy etat), która odpowiadałaby za wszystkie sprawy związane z reklamami. Warto ustalić jasne, jednolite zasady umieszczania reklam aby nie szpeciły krajobrazu naszej gminy. Brawo pani Joanno. Pomysły, które tu Pani przedstawiła są bardzo dobre i zasługują na uznanie. Zachęcam do przedstawienia tych pomysłów na forum rady gminy podczas najbliższej sesji. Ja ze swojej strony deklaruję pomoc w promowaniu wszelkich działań mających na celu poprawę estetyki naszej gminy.

Czytelniczka proponuje nowe centrum Osielska ...i figurę baseballisty. Radny Kuziak zaprasza na sesję rady gminy - 5.0 out of 5 based on 3 votes
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Etykiety

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis