Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

To już 50 lat ostoi kultury w naszej gminie

środa, 22 października 2014 02:00 Napisał 

Gminny Ośrodek kultury jest instytucją o rozwiniętym zakresie działań, która pod swoimi skrzydłami ma wszystkie świetlice, oraz place zabaw w naszej gminie. Historia tego budynku sięga początku zeszłego wieku. 19 października minie pięćdziesiąta rocznica przekształcenia go na instytucje kulturalną. Z okazji tego wydarzenia odbędzie się koncert na miarę tej wspaniałej okazji.

Jak to się wszystko zaczęło?

Budynek w którym znajduje się dzisiaj GOK został wybudowany w 1902 roku i do około 1944 roku pełnił rolę kościoła ewangelicko-augsburskiego. Nie jasne są dzieje budynku po zakończeniu II wojny światowej do 1964 roku kiedy zapadła decyzja o zaadaptowaniu  go na ośrodek kultury. Na sakralne pochodzenie budowli wskazuje jego architektura, która pomimo wielu przebudów dalej zachowuje cechy świątyni ewangelickiej.

W czasie PRL działalności GOK przyświecały te same idee co pozostałym instytucjom kulturalnym. Kultura i sztuka, zgodnie z ideologią socjalizmu, miały trafiać do ludu, który stawał się ich głównym odbiorcą. To właśnie władze komunistyczne wybudowały tak wiele świetlic i klubów na polskich wsiach.

Dzisiaj w wielu gminach dawne budynki pełniące role klubów i świetlic stoją zamknięte i zapomniane. GOK podtrzymuje działalność tych miejsc. Poza Osielskiem, reaktywowano tez wiejskie świetlice w pozostałych częściach gminy, a także wybudowano nowe, imponujące jak ta w Maksymilianowie i posiadające niesamowity nastrój jak Świetlica Niwy-Wilcze.

To będzie niezwykła uroczystość.

Zbliża się złoty jubileusz GOK. Z tej okazji wszystkich tych z państwa, którzy udadzą się 25 października o godzinie 18:00 do Ośrodka Kultury, czeka coś niezwykłego. Przygotowano liczne występy solistów oraz koncert fortepianowy Rafała Błaszczyka. Okazja jest podwójna gdyż tego dnia jeden z pracowników obchodzić będzie 25-lecie działalności w GOK. By nie psuć niespodzianki, mogę jedynie nadmienić że jest to osoba której zawdzięczamy wiele na tle działalności tej instytucji.

 

 

To już 50 lat ostoi kultury w naszej gminie - 5.0 out of 5 based on 2 votes
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Najnowsze od Janusz Skotarczak

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis