Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Pomagają nie oczekując nic w zamian. Poznajcie historię wyjątkowych braci [ZDJĘCIA]

czwartek, 13 sierpnia 2015 18:30 Napisał 

Jeden przywraca blask zabytkowemu kościołowi. Drugi udziela się społecznie i założył fundację, która zbiera krew. Poznajcie braci Kubiak, którzy bez zbytniego rozgłosu pracują społecznie na rzecz naszej społeczności.

 

Trudne zadanie księdza Kubiaka

Ksiądz Jarosław Kubiak jest proboszczem w Żołędowie od 2007 roku. Wystarczy chwilę porozmawiać z parafianami, żeby zobaczyć jak dużym uznaniem darzą jego dotychczasową działalność. Poza typowymi obowiązkami proboszcza podjął się on zadania, które wymagało dużego zaangażowania. Postanowił, z pomocą parafian, zająć się zabytkowym kościołem w Żołędowie, który istniał już od 1715 roku i wymagał gruntownego odrestaurowania. W tym celu zainicjował "Akcję Deska", czyli zbiórkę pieniędzy, mającą na celu zdobycie środków na ratowanie kościoła.

 

Srebrna odznaka "Za opiekę nad zabytkami"

W remoncie pomagali nawet górale z Podhala, którzy ratowali wiele świątyń m.in. w Pieraniu. Wymieniono całą konstrukcję dachu, sufit. Prace trwają również przy plebanii. Za całą pracę włożoną w ratowanie kościoła ks. Jarosław otrzymał odznakę ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Za opiekę nad zabytkami". Cały remont kościoła ma zostać ukończony do września 2015, kiedy to odbędzie się jubileusz 300-lecia świątyni.

 

Ksiądz Jarosław Kubiak na zdjęciach

 

Fundacja Szlakiem Nadziei

Brat proboszcza Jarosława również działa na rzecz lokalnej społeczności. Andrzej Kubiak założył w 2011 roku fundację "Szlakiem Nadziei" pomagającą w szczególności niepełnosprawnym oraz potrzebującym. W ramach fundacji stworzył też akcję "Szlakiem ośmiu kropli nadziei" mającej na celu zbiórkę krwi w ośmiu gminach powiatu bydgoskiego.

 

Nagrodzony za zasługi

Andrzej Kubiak poza fundacją jest również pomysłodawcą radia internetowego prowadzonego przez osoby niepełnosprawne. Za swoje inicjatywy społeczne w 2011 oraz 2012 roku został zgłoszony do programu "Zwykły bohater - historie prawdziwe" prowadzonego przez Szymona Hołownię. W 2014 roku otrzymał też list gratulacyjny za wkład w promocję powiatu bydgoskiego.

 

Andrzej Kubiak na zdjęciach

 

Pomagają nie oczekując nic w zamian. Poznajcie historię wyjątkowych braci [ZDJĘCIA] - 4.6 out of 5 based on 8 votes
Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Michał Grzelski

O wielkości dziennikarza nie świadczy ilość artykułów, lecz czy potrafi ukazać prawdę choćby była najgorsza.

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis