Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Jarosław Kaźmierczak wyjaśnia czemu sukces Dębów na mistrzostwach Polski jest historyczny

wtorek, 01 wrzesnia 2015 22:21 Napisane przez 

W związku z zapytaniami wyjaśniam kwestię pierwszego tytułu MPJ w historii UKS Dęby Osielsko.

 

Pierwsze złoto w tej kategorii wiekowej

W mistrzostwach Polski juniorów (pod egidą Polskiego Związku Baseballu i Softballu) baseballiści z Osielska zdobywali w przeszłości medale srebrne i brązowe, ale nigdy nie zdobyli złota w tej kategorii wiekowej.

 

Szósty tytuł mistrza Polski

Czterokrotnie natomiast zdobywali mistrzostwo Polski kadeci Dębów (do lat 15). Wczorajszy tytuł jest szóstym tytułem mistrza Polski (PZBall) wywalczonym przez baseballistów Dębów i pierwszym w kategorii juniora:

  • MP seniorów (1): 2004
  • MP juniorów (1): 2015
  • MP kadetów (4): 1998*, 1999*, 2001, 2012

* - tytuły MP kadetów w latach 1998-99 również wywalczyła wspólna drużyna Dębów/Centaurów.

 

Czym jest Little League?

Na całym świecie prowadzone są co roku rozgrywki Little League Baseball dla dzieci i młodzieży. Eliminacje rozgrywane są w wielu krajach i następnie w strefach kontynentalnych, a finały w USA. To właśnie Little League Baseball wybudowała największy i najlepszy w Polsce kompleks obiektów baseballowych w Kutnie i nadal pozostaje jego właścicielem.

 

Little League to nie mistrzostwa Polski

W 2000 roku w rozgrywkach tych, w kategorii Big League (do lat 18), brała udział drużyna wystawiona wspólnie przez 2 kluby: Dęby Osielsko i Centaury Warszawa. Zespół ten wywalczył mistrzostwo Polski Big League, następnie mistrzostwo Europy i wziął udział w Little League World Series, czyli w finałach tych rozgrywek w USA. Jakkolwiek w rozgrywkach Little League używana jest nazwa „mistrzostwa Polski”, a limit kategorii wiekowej Big League (18 lat) pokrywa się z kategorią juniora, to jednak są to zupełnie inne rozgrywki, niż oficjalne mistrzostwa Polski prowadzone przez PZBall! Również w bieżącym roku w różnych kategoriach wiekowych prowadzone były równolegle rozgrywki mistrzostw Polski PZBall i mistrzostw Polski Little League. W ostatnich latach UKS Dęby nie uczestniczy w rozgrywkach LL, a jedynie w rozgrywkach PZBall.

Jarosław Kaźmierczak wyjaśnia czemu sukces Dębów na mistrzostwach Polski jest historyczny - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis