Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Drogi "do osiedli deweloperów" podzieliły mieszkańców Niemcza. Czy powinniśmy je budować za gminne pieniądze?

czwartek, 26 listopada 2015 12:50 Napisał 

Spokojnie zaczynające się spotkanie wiejskie w Niemczu zdominował temat budowy dróg, w szczególności tych gdzie budują się lub już postały osiedla deweloperów.

 

Kto przyszedł na zebranie?

Na zebraniu wiejskim sołtysa Krystynę Lachowską, wspierali ze strony urzędu gminy zastępca wójta - Maria Jończyk, dyrektor Gminnego Zakładu Komunalnego - Leszek Dziamski oraz Kierownik Referatu ds. Inwestycji Jarosław Łabuński. Mieszkańcy niezbyt licznie przybyli na zebranie - według listy obecnych było ich zaledwie 38. Pośród nich byli wszyscy nasi radni powiatowi - Żanetta Kaźmierczak, Piotr Kozłowski oraz Leszek Kuziak. Z radnych gminnych obecna była Beata Polasik.

 

Będzie świetlica w Niemczu

Maria Jończyk poinformowała, że Urząd Gminy Osielsko, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, zgłoszonym na poprzednim zebraniu wiejskim uwzględnił w propozycji budżetowej projekt nowej świetlicy w Niemczu. Obiekt ma mieć 350m2 powierzchni (to o 200m2 mniej niż niedawno wybudowana świetlica w Maksymilianowie).

 

Drogi do osiedli deweloperów

Temperaturę spokojnie zaczynającego się spotkania podniosła dyskusja na temat dróg, która będą lub nie będą wybudowane. Mieszkańców ponownie podzielił temat "budowy dróg do osiedli deweloperów" (podobnie było w tym roku kiedy to ulica Jana Pawła II pochłonęła ponad połowę "budżetu drogowego", komentowali to wtedy na naszych stronach - radny Kuziak, radny Różański i radny Matusewicz). Wczoraj radny Kuziak powiedział:

- Deweloperzy powinni partycypować w kosztach budowy ulic. Są mieszkańcy, którzy na drogę czekają kilkanaście lat. Uważam, że z tego powodu ulica Kasprowicza powinna zostać wybudowana jako pierwsza.

Dalej radny Kuziak wyjaśnił, że w negocjacjach z inwestorem należy wykorzystać argument, że po wybudowaniu drogi wartość mieszkań do sprzedaży wzrośnie, więc deweloper odbije sobie poniesione koszty.

 

Jak powinno być

W tym miejscu zacytujemy  fragment z lutowego regionalnego dodatku do Gazety Wyborczej w Poznaniu:

 (...) Wielu osobom wydaje się, że musi wybudować ją miasto lub gmina. W rzeczywistości warunki budowy lub przebudowy dróg określa szczegółowo umowa między zarządcą drogi a konkretnym inwestorem. Obowiązek ustalenia lokalizacji drogi dojazdowej i jej usytuowania względem istniejących zabudowań powinien być uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego bądź w decyzji o warunkach zabudowy.

Cały tekst: http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36036,17475700,Deweloper_przebudowuje_Sw__Wawrzynca__Robia_wjazd.html#ixzz3sakllZCZ

Chociaż np. "Rzeczpospolita" podaje, że to miasto powinno budować drogi (przeczytasz tutaj), to z tekstu jednoznacznie wynika, że powszechnie samorządy egzekwują inwestycje drogowe od deweloperów.

Nawet jeśli prawnie jednoznacznie nie można zmusić dewelopera do budowy drogi, gdyby w gminie były jasne zasady budowy dróg nowi mieszkańcy kupując mieszkanie dostawaliby jasną informację, za ile lat będzie wybudowana ich droga. To z pewnością skłoniłoby dewelopera do chociaż częściowego udziału w kosztach.

 

W obronie

Niestety w naszej gminie nie ma takiej praktyki i zdecydowana większość kosztów związanych z budową takich dróg spoczywa na gminie. W obronie mieszkańców nowych osiedli deweloperskich stanęła radna gminna Beata Polasik, która powiedziała:

- Należy odejść od podejścia "budujemy drogi deweloperom". Przecież tam mieszka dużo ludzi, którzy też chcą normalnie żyć.

Trudno odmówić także jej racji. Wobec pasywnej postawy gminy w stosunku do deweloperów, braku wieloletniej strategii budowy dróg i braku jednoznacznych mierzalnych kryteriów wyznaczania kolejnych inwestycji pojawia się konflikt. To spór, w którym obydwie grupy mieszkańców mają po swojej stronie rację, tylko pieniędzy na drogi brakuje.

 

Brak jasnych kryteriów

Ponownie padały pytania o kryterium budowy dróg i informację co stało się z obiecanym algorytmem, który wyjaśniłby kryteria budowy (zdanie redakcji w tej sprawie opisane jest tutaj). Maria Jończyk zapewniła, że algorytm zacznie działać, ale od przyszłego roku. To będzie także przydatne narzędzie dla gminnych urzędników. Podczas zebrania w Niemczu, często nikt z obecnych przedstawicieli władzy nie potrafił odpowiedzieć dlaczego akurat jakaś droga jest lub nie jest wyznaczona do wybudowania.

 

W obliczu zobowiązania, które padło wczoraj na zebraniu wiejskim przypominamy, co w styczniu bieżącego roku w piśmie sygnowanym przez wójta zostało nam obiecane:

 

W roku bieżącym powstanie wieloletni plan budowy dróg istotnych dla układu drogowego całej gminy. Będzie to dokument opracowany przez Urząd Gminy i zaopiniowany a w dalszym etapie zatwierdzony przez Radę Gminy Osielsko

 

Jak ta obietnica ma się do rzeczywistości pokazuje spotkanie wiejskie w Niemczu. Czy z obietnicą powstania algorytmu będzie podobnie?

 

Czekamy na Państwa opinie i komentarze dotyczące budowy dróg w naszej gminie.

Drogi "do osiedli deweloperów" podzieliły mieszkańców Niemcza. Czy powinniśmy je budować za gminne pieniądze? - 5.0 out of 5 based on 4 votes
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis