Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Wschodnia obwodnica Bydgoszczy ma przebiegać przez naszą gminę. Kiedy powstanie ta droga?

wtorek, 09 lutego 2016 22:16 Napisał 

Wschodnia obwodnica Bydgoszczy to droga planowana od kilku lat. Nowa trasa ma przede wszystkim odciążyć centrum Bydgoszczy i ułatwić komunikację we wschodniej części miasta. Plan zakłada, że droga pobiegnie też przez gminę Osielsko. Sprawdzamy, którędy będzie przebiegać i kiedy może powstać ta trasa.

 

Wschodnia obwodnica Bydgoszczy to planowana droga, która ma prowadzić od lotniska, przez Glinki, Wyżyny, Kapuściska i Fordon (okolice os. Eskulap) do węzła drogi S5 w naszej gminie (koło restauracji Goloneczka i Tawerna). Inwestycja jest podzielona na dwa etapy - pierwszy z lotniska do Fordonu i drugi z Fordonu przez naszą gminę do drogi S5. Od naszego czytelnika otrzymaliśmy pytanie dotyczące terminu powstania drogi, które publikujemy poniżej.

 

Pytanie czytelnika

Od 2014 r. próbuję uzyskać w gminie jednoznaczną odpowiedź dotyczącą drogi, widniejącej w planach i na wszystkich publikowanych przez gminę mapkach poglądowych, a chodzi dokładnie o drogę zaznaczoną kolorem jasno czerwonym (na zdjęciu wskazana strzałką - przyp. red.), która przebiega przez m. Niwy. Droga ta miałaby łączyć Szosę Gdańską z Fordonem. Trasa przebiega przez tereny zielone, lasy... ale i wzdłuż, a w wielu przypadkach również przez działki sprzedawane w m.Niwy. Poszukując działki w gminie właściciele działek zapewniają, że nic o takiej planowanej drodze nie wiedzą, ale zasięgając informacji w gminie nie uzyskuję już jednoznacznej odpowiedzi co do planów odnośnie tej drogi. Taki brak konkretów zniechęca do zakupu działki w gminie w obawie o dalsze losy zakupionej nieruchomości.

 

Odpowiedź z Urzędy Gminy Osielsko

Pytanie naszego czytelnika przkazaliśmy do urzędu gminy. Odpowiedź otrzymaliśmy od Janusza Gorzyckiego inspektora ds. planowania przestrzennego:

Informuję, że wskazana przez Pana droga na wydanym przez Urząd Gminy w Osielsku planie, ilustruje orientacyjny przebieg planowanej drogi w klasie technicznej "G" we wschodniej części miasta Bydgoszczy z kontynuacją przez teren gminy Osielsko na kierunku północ-południe od węzła "Lotnisko" w Bydgoszczy do węzła "Aleksandrowo" w miejscowości Niwy-Wilcze.
Przebieg drogi wynika z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwalonego Uchwałą Nr XI/135/03 z dnia 26.06.2013 r. i jest wpisana jako zadanie ponadlokalne realizujące cele publiczne pod nr 146. 
Zgodnie z w/w planem, zadanie to jest też zapisane w obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Osielsko. 
Popularne wydanie planu gminy Osielsko jest publikacją o charakterze informacyjnym nie stanowiącym dokumentu. Zawarliśmy w nim informacje, które określają też cele dalekosiężne, które mogą być istotne dla obecnych i przyszłych mieszkańców gminy. Jednym z tych elementów jest zilustrowanie planowanej tzw. "Obwodnicy Wschodniej".
Niestety nie jest znany termin i źródło finansowania tej inwestycji.

 

Czyli kiedy będzie droga?

W lokalnej prasie można przeczytać, że pierwsza część trasy (czyli ta na terenie Bydgoszczy) może powstać około roku 2020, pod warunkiem że starczy na nią funduszy unijnych (na razie jest na liście rezerwowej). Pierwszy odcinek może powstać, bo zabiega o to miasto Bydgoszcz. Z odpowiedzi naszego urzędu gminy oraz różnych przedstawicieli urzędu miasta wynika, że na drugim odcinku (tym o który pytał nasz czytelnik) nikomu specjalnie nie zależy. Świadczy też o tym fakt, że Bydgoszcz przygotowuje już alternatywę, czyli przedłużenie ulicy Twardzickiego, tak aby łączyła pierwszą część obwodnicy z ulicą Armii Krajowej.Tak więc stan drugiego odcinka obwodnicy można podsumować zdaniem: droga może kiedyś powstać, ale w tej chwili nie wiadomo kiedy.

Wschodnia obwodnica Bydgoszczy ma przebiegać przez naszą gminę. Kiedy powstanie ta droga? - 3.7 out of 5 based on 3 votes
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Michał Grzelski

O wielkości dziennikarza nie świadczy ilość artykułów, lecz czy potrafi ukazać prawdę choćby była najgorsza.

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis