Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Linia PKS Osielsko - Bydgoszcz została zlikwidowana. Przewoźnik nie wytrzymał konkurencji

poniedziałek, 17 października 2016 09:39 Napisała 

15 października był ostatnim dniem funkcjonowania linii PKS Bydgoszcz - Osielsko (Strzelce Górne)

 

Urząd Gminy opublikował lakoniczny komunikat w tej sprawie, informujący, że PKS rezygnuje z obsługi linii z uwagi na małe zainteresowanie mieszkańców, wynikające z uruchomienia linii Strzelce Górne - Jarużyn - Bydgoszcz-Fordon. Zlikwidowane połączenie PKS było dla sporej części mieszkańców naszej gminy jedyną możliwością dojazdu do centrum Bydgoszczy bez przesiadki.

 

PKS nie wytrzymuje konkurencji

Rezygnacja PKS-u z obsługi linii jest efektem polityki prowadzonej przez nasz urząd gminy, który mocno postawił na współpracę z ZDMiK w Bydgoszczy, dopłacając do linii powstających we współpracy z Bydgoszczą (93, 94 oraz 95) ponad milion złotych rocznie.

Przypomnijmy, w czerwcu 2015 roku została zlikwidowana linia bus 415, którą można było dojechać z Osielska i Niw do centrum miasta (w godzinach szczytu busy kursowały nawet dwa razy na godzinę). Chociaż operator linii nie podał żadnego powodu zlikwidowania linii, oczywistym było, że bez dopłat nie jest w stanie konkurować z liniami tworzonymi przez Osielsko we współpracy z Bydgoszczą. Podobna historia spotkała PKS, chociaż nasza gmina dopłacała do tego połączenia były to znacznie mniejsze pieniądze (10 tys. zł. miesięcznie).

 

Nie ma połączenia bez przesiadek

Ponad milion złotych rocznie dopłacamy do linii ZDMiKP (93, 94 i 95). Na te dopłaty składają się wszyscy mieszkańcy, bo pochodzą one z budżetu naszej gminy (czyli w pewnym uproszczeniu z naszych podatków). Po likwidacji busa 415 zapytaliśmy gminę o politykę dotyczącą dopłat i wtedy urząd odpowiedział nam, że to nie ich sprawa (więcej przeczytasz tutaj: Urząd Gminy Osielsko po likwidacji busa 415: Komunikacja publiczna to nie nasz obowiązek). Czy ponad milion złotych na dopłaty do komunikacji to dobrze wydane pieniądze, skoro pomimo subwencji nie mamy bezpośredniego połączenia z centrum miasta? Za te pieniądze można by np. wybudować około 800 metrów dróg gminnych rocznie.  Czekamy na Państwa opinie i komentarze.

 

Linia PKS Osielsko - Bydgoszcz została zlikwidowana. Przewoźnik nie wytrzymał konkurencji - 3.7 out of 5 based on 3 votes
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis