Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Najwięcej z podatków mają Łysomice, ale to Osielsko jest najbogatsze w województwie

środa, 10 grudnia 2014 21:16 Napisała 

Według "Wspólnoty" najbogatsze jest Osielsko, a według Ministerstwa Finansów Łysomice. Sprawdzamy jak jest naprawdę.

Według rankingu pisma samorządu terytorialnego "Wspólnota", w 2013 roku Osielsko było najbogatszą gminą w województwie kujawsko-pomorskim i 36. gminą wiejską w całym kraju. Tzw. skorygowany wskaźnik dochodów wynosi 4045,80 na mieszkańca. Dla porównania Bydgoszcz osiągnęła wynik 2828,31, a kolejna gmina wiejska z kujawsko-pomorskiego, Kęsowo (powiat tucholski) zajmuje w rankingu 46. miejsce z wynikiem 3783,04.

 

MF: Łysomice bogatsze od Osielska

Drugim, równie popularnym zestawieniem bogactwa gmin jest publikowane corocznie przez Ministerstwo Finansów zestawienie przychodów z podatków. Według rankingu za 2013 rok Osielsko zajmuje 53. miejsce, pośród wszystkich gmin w Polsce, z wynikiem 2393,59 per capita (co oznacza w przeliczeniu na osobę). W naszym województwie wyższe przychody od Osielska uzyskuje tylko podtoruńska gmina Łysomice (2828,31 zł).

 

Bogatsze Osielsko, czy Łysomice?

Ranking opublikowany przez "Wspólnotę" jest jednak bardziej kompleksowy niż zestawienie Ministerstwa Finansów, ponieważ uwzględnia więcej czynników, przez co lepiej oddaje stan faktyczny. Uwzględnione są wszystkie wpływy korygowane o te pozycje, które faktycznie nie wpływają na długofalowe bogactwo ("janosikowe", lokalne zwolnienia z podatków oraz mające jednorazowy charakter dotacje z UE).

Żródło: http://www.wspolnota.org.pl/index.php?id=812

http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.kadry/135028/Ranking-najbogatszych-i-najbiedniejszych-gmin

Najwięcej z podatków mają Łysomice, ale to Osielsko jest najbogatsze w województwie - 4.9 out of 5 based on 8 votes
Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis