Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

W Dobrczu za śmieci płaci się ponad 30 proc. mniej. Czy w Osielsku jest najdrożej?

środa, 07 stycznia 2015 06:44 Napisała 

Po liście naszego czytelnika, dotyczącego problemów z segregacją śmieci (list) otrzymaliśmy także sygnały niezadowolenia dotyczące wysokości opłat za śmieci. Zbadaliśmy ceny odbioru śmieci we wszystkich gminach powiatu bydgoskiego ziemskiego oraz w samej Bydgoszczy.

 

Najdrożej w Osielsku, najtaniej w Dobrczu

W Osielsku za odbiór odpadów płaci się, przy zbiórce selektywnej 12 złotych, a przy nieselektywnej 25 złotych za osobę. W sąsiednim Dobrczu (gdzie jest najtaniej w powiecie) płaci się odpowiednio 8 i 15 złotych. Jest to więc aż o ponad 30% taniej niż w Osielsku. Dodatkowo w Dobrczu obowiązują zniżki dla rodzin wielodzietnych (zasady wyjaśnione w trzecim akapicie), których nie ma w Osielsku.

 

Gdzie jeszcze jest tanio

Gminy w których jest jeszcze znacznie taniej niż w Osielsku to Białe Błota  (zbiórka selektywna-9; nieselektywna-16), Solec Kujawski (9; 19), Koronowo (9,10; 18) oraz Dąbrowa Chełmińska (10; 16). W Bydgoszczy (10; 20), Nowej Wsi Wielkiej  (10; 20) oraz Sicienku (12; 20) ceny są już bliższe osielskich, ale też jest taniej niż u nas.

 

Obniżenie opłat dla większych rodzin -w wybranych gminach

Część gmin w naszym powiecie zdecydowała się na obniżenie opłat za odbiór odpadów w przypadku większej liczby osób zamieszkujących jeden lokal, pod warunkiem selektywnej zbiórki. Są to gminy: Dobrcz, Koronowo, Sicienko oraz Nowa Wieś Wielka. Pierwsze trzy gminy zdecydowały się na obniżenie opłat za piątą i każdą kolejną osobę. W Dobrczu będzie to tylko 4 złote, w Koronowie 5 złotych, a w Sicienku 6 złotych. Nowa Wieś Wielka zdecydowała się na inne rozwiązanie. Tu taniej zapłacimy już w przypadku czterech osób, będzie to łącznie 30 złotych. W przypadku przypadku pięciu i więcej łącznie 40 złotych.

 

W Osielsku bez obniżek

W Osielsku radni nie zdecydowali się na wprowadzenie obniżek, w przypadku gdy lokal zamieszkuje większa liczba osób. Urząd Gminy argumentuje to brakiem możliwości uzależnienia obniżki od zamożności rodzin, w świetle obecnego prawa. Aby pokryć koszty wprowadzenia tej obniżki należałoby podnieść opłaty dla wszystkich pozostałych mieszkańców gminy. Oznaczałoby to, że więcej zapłaciłyby także niezamożne osoby samotne. W związku z tym nie zdecydowano się na takie rozwiązanie. UG podkreśla jednak, że w indywidualnych przypadkach można wnioskować o umorzenie opłaty za odbiór odpadów.

 

 gmina

selektywnie

nieselektywnie

obniżka przy selektywnym zbieraniu i większej liczbie osób w lokalu

Dobrcz

8

15

tak

Białe Błota

9

16

 

Solec Kujawski

9

19

 

Koronowo

9,1

18

tak

Dąbrowa Chełmińska

10

16

 

Nowa Wieś Wielka

10

20

tak

Bydgoszcz

10

20

 

Sicienko

12

20

tak

Osielsko

12

25

 

W Dobrczu za śmieci płaci się ponad 30 proc. mniej. Czy w Osielsku jest najdrożej? - 5.0 out of 5 based on 6 votes
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Etykiety

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis