Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Sukces szpitala w Osielsku. Prof. Molski przeprowadził niezwykłą operację

środa, 07 stycznia 2015 21:08 Napisała 

Piątego stycznia 2015 roku w Szpitalu Eskulap prof. Stanisław Molski przeprowadził pierwszą w regionie bydgoskim operację tętniaka za pomocą nowoczesnego stentgraftu Nellix. Nowatorskie rozwiązanie pozwala pacjentom z okołonerkowymi tętniakami aorty uniknąć stosowanych do tej pory obciążających operacji. Do tej pory na świecie wykonano 1200 zabiegów tego typu.

 

Innowacyjna technologia

Prof. Stanisław Molski jest pionierem nowatorskich operacji tętniaków aorty, pierwsze w regionie zabiegi tego typu wykonał w 2003 roku. Obecnie zastosowana technologia stentgraftu Nellix pozwala małoinwazyjnie i skutecznie zaopatrzyć tętniaki zlokalizowane bardzo blisko tętnic nerkowych o tak zwanej krótkiej szyi. Do tej pory jednym z możliwych do zastosowania rozwiązań była operacja otwarta lub hybrydowa a także implantacja sprowadzanego na zamówienie stentgraftu „fenestrowanego”. Niestety te rozwiązania są wielokrotnie droższe a zabiegi bardziej obciążające dla pacjentów. Koszt samego użytego do tego zabiegu sprzętu to prawie 50 000 zł!

 

Na czym polega zabieg

Zabieg implantacji stentgraftu Nellix polega na wprowadzeniu do wnętrza tętniaka aorty rurek pozwalających przepływać krwi do kończyn dolnych. Wnętrze tętniaka wypełniane jest specjalnym polimerem co zapewnia umocowanie protezy oraz zapobiega ewentualnym przeciekom krwi. W uproszczeniu można porównać podanie polimeru do wstrzyknięcia pianki montażowej podczas osadzania okien. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, w odróżnieniu od klasycznych operacji nie wymaga otwarcia jamy brzusznej a jedynie dwóch kilkucentymetrowych nacięć w pachwinach. Procedura trwa zazwyczaj około godziny, a pacjent staje na nogi następnego dnia po operacji. Do domu pacjenci wracają po około 3 dniach.

 

Zabieg wchodzi do stałej oferty

Z pionierskiego zabiegu z użyciem nowatorskiej metody skorzystał 77 letni pacjent. Pan Andrzej czuje się dobrze, w pierwszej dobie po operacji po śniadaniu wstał z łóżka i poszedł na krótki spacer. Od dziś operacja tętniaka aorty stentgraftem Nellix wchodzi na stałe do szerokiej oferty małoinwazyjnych zabiegów wykonywanych w Szpitalu Eskulap. Ograniczeniem w dostępności do tej metody leczenia w Szpitalu Eskulap jest niewielki kontrakt z NFZ na świadczenie usług z zakresu chirurgii naczyniowej.

 

Zobacz szpital Eskulap na zdjęciach

Sukces szpitala w Osielsku. Prof. Molski przeprowadził niezwykłą operację - 4.9 out of 5 based on 19 votes
Oceń ten artykuł
(19 głosów)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis