Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Wójt Sypniewski nie planuje budowy żadnych nowych dróg? Tak wynika z dokumentów

niedziela, 25 stycznia 2015 22:38 Napisała 

Nasza gmina nie ma długofalowego planu budowy dróg, a podane przez wójta kryteria decydujące o kolejności budowy budzą wątpliwości.

 

Otrzymaliśmy od naszej czytelniczki list, w którym na przykładzie ulicy Orzeszkowej, zwraca uwagę na niejasne zasady dotyczące budowy dróg w gminie Osielsko. List publikujemy tutaj. Po otrzymaniu listu zapytaliśmy wójta na jakiej podstawie podejmowane są decyzje dotyczące budowy dróg i czy istnieje plan budowy dróg na najbliższe lata. Poniżej odpowiedź.

 

Gmina nie ma planu budowy dróg na najbliższe pięć lat

Wójt informuje, że "nie istnieje plan budowy dróg na okres 5 lat. Inwestycje wieloletnie, w tym także drogowe na okres 2-3 lat są ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej." Sprawdziliśmy tę prognozę. Dokument ten zakłada, że gmina nie będzie realizowała żadnych nowych inwestycji drogowych, poza tymi już rozpoczętymi. Jest to więc dokument, na podstawie którego nie można ustalić, jakie drogi będą budowane w kolejnych latach. Dalej wójt zobowiązuje się jednak, że "w roku bieżącym powstanie wieloletni plan budowy dróg istotnych dla układu drogowego całej gminy. Będzie to dokument opracowany przez Urząd Gminy i zaopiniowany a w dalszym etapie zatwierdzony przez Radę Gminy Osielsko."

 

Jakie kryteria brane są pod uwagę przy budowie dróg

Wójt poinformował nas, że "nie ma ścisłych kryteriów decydujących o kolejności budowy dróg". Według przekazanych informacji, o kolejności budowy dróg decyduje:

  • istotność drogi dla układu komunikacyjnego całej gminy, np. ul. J. Słowackiego do której zjazd posiadają jedynie dwie posesje a przyczyną jej budowy była konieczność odciążenia ul. Bydgoskiej, której ze względu na brak terenu nie było można rozbudować,
  • ilość zabudowanych działek przy danej ulicy (budowa nawierzchni przy dużej ilości niezabudowanych działek skutkuje koniecznością licznych rozbiórek nawierzchni w celu budowy przyłączy a tym samym obniża trwałość drogi),
  • okres istnienia zabudowy przy danej drodze,
  • koszty utrzymania danej drogi (różnią się znacząco w zależności od warunków gruntowych),
  • natężenie ruchu.

 

Komentarz eosielsko.pl

Kryteria, którymi teoretycznie kieruje się gmina przy budowie dróg są racjonalne. Decyzje dotyczące budowy poszczególnych dróg w pierwszej kolejności wzbudzają wiele kontrowersji, bo w praktyce gmina nie potrafi uzasadnić, czy faktycznie większe znaczenie mają podane kryteria, czy lobby grup mieszkańców lub poszczególnych radnych. Rozwiązaniem sprawy będzie przygotowanie długofalowego planu budowy dróg z jasnym systemem rankingowym. Jak podaje radny Andrzej Różański, plan taki miał powstać już siedem lat temu (czytaj tutaj, komentarz pod tekstem). Tym razem nie dopuścimy do takiego zaniechania i rozliczymy wójta z przygotowanego planu.

Wójt Sypniewski nie planuje budowy żadnych nowych dróg? Tak wynika z dokumentów - 5.0 out of 5 based on 7 votes
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis