Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Wybory w Niemczu: Lachowska sołtysem. Bakuła ujął wyborców. Kociński rzeczowo o inwestycjach

czwartek, 05 marca 2015 22:59 Napisała 

5 marca o 17.30 rozpoczęło się zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy Niemcza wybrali nowego sołtysa i radę sołecką.

 

Zebranie zaczęło się w drugim terminie, czyli z półgodzinnym opóźnieniem. W pierwszym terminie nie stwierdzono kworum. Zgodnie ze statutem sołectwa Niemcz, kworum wynosi 1/10 spośród osób uprawnionych do głosowania. Do głosowania uprawnionych było 2216, czyli kworum wynosiło 222 osoby.

 

Na zebraniu wiejskim nieobecny był wójt gminy Osielsko, bo uczestniczył w kongresie gmin wiejskich w Poznaniu. Poinformowała o tym sekretarz gminy Osielsko Maria Domańska, która zastępowała wójta i starała się odpowiadać na pytania mieszkańców. Na zebraniu wiejskim nie pojawiła się też Małgorzata Rutka.

 

Sukces Krystyny Lachowskiej

Wybory sołtysa i rady sołeckiej poprzedziło sprawozdanie Krystyny Lachowskiej z działalności podczas poprzedniej kadencji. Po sprawozdaniu z działalności odbyły się wybory sołtysa. Na 90 osób uprawninych do głosowania, oddane zostały 82 głosy. 64 osoby były za kandydaturą Krystyny Lachowskiej, przeciw było 13, wstrzymało się 5 osób. W ten sposób obecni na zebraniu mieszkańcy Niemcza wybrali Krystynę Lachowską na drugą z rzędu, czteroletnią kadencję. Nowa Pani sołtys  podziękowała mieszkańcom za otrzymane głosy i powiedziała, że dalej będzie otwarta na wszystkich, którzy jej potrzebują. - Jeśli potrzebujecie pomocy, to zawsze możecie do mnie przyjść, nigdy nie odmówiłam nikomu pomocy i dalej będę działać dla mieszkańców naszej gminy - mówiła zadowolona, już po wybraniu na kolejną kadencję, Krystyna Lachowska.

 

Wybory do rady sołeckiej - sukces Tomasza Bakuły

W poprzedniej kadencji mieszkańcy Niemcza wybierali pięciu członków rady sołeckiej. Andrzej Różański złożył wniosek o zwiększenie tej liczby do siedmiu osób. Swój wniosek argumentował wielkością Niemcza oraz tym, że przy pięciu członkach rady na zebraniu potrafi pojawić się zaledwie trzech. W wyborach do rady sołeckiej głosowało 76 osób, oddano dwa głosy nieważne. Najwięcej głosów uzyskał Tomasz Bakuła, który wcześniej zabierał głos w sprawie Niemcz Fest,  koncertu który odbył się w czerwcu 2014 roku. Tomasz Bakuła był zaskoczony zgłoszeniem swojej kandydatury do rady sołeckiej, ale gdy został zaproponowany po chwili zastanowienia powiedział: - Przed przyjściem na zebranie nie planowałem kandydować, ale zgadzam się.

 

Poniżej lista kandydatów, którzy dostali się do rady:

1. Tomasz Bakuła - 62 głosy

2. Ewa Augustyniak - 50

3. Małgorzata Gęsikowska - 49

4. Zygmunt Pacholczyk - 47

5. Karolina Królikowska - 43

6. Ewa Pekowska - 41

7. Henryk Pińkowski - 39

 

Kandydaci, którzy nie dostali się do rady to:

8. Roman Lachowski - 35

9. Czesław Żołnierczyk 16

 

Burzliwe dyskusje - sprawa świetlicy

Pomiędzy poszczególnymi rundami wyborów obecni na zebraniu zabierali głos w sprawach istotnych dla Niemcza. Mieszkańców poruszyła kwestia świetlicy. Po pierwsze chodziło o dostępność aktualnie istniejącej świetlicy, która jest obecnie ograniczona z uwagi na skargi okolicznych mieszkańców spowodowane hałasem w godzinach wieczornych i nocnych. Po drugie mieszkańcy zgłaszali potrzebę budowy nowej świetlicy.

 

Wspomniany wyżej Tomasz Bakuła, członek przykościelnego zespołu VIVE, także odniósł się do kwestii dostępności świetlicy w Niemczu: - W związku ze skargami okolicznych mieszkańców, nie ma już możliwości wynajmu świetlicy przez osoby prywatne. Koncert Niemcz Fest, który był przez nas organizowany rok temu, może się w tym roku nie odbyć, właśnie z uwagi na niedostępność świetlicy - dodawał.

 

W kontekście świetlicy głos zabrał radny Andrzej Różański: - Istnieją możliwości pozyskania pieniędzy na centrum integracyjne dla mieszkańców Niemcza finansowane w 80% ze środków unijnych. Chciałbym aby wniosek budowy takiego centrum został poparty przez zgromadzenie wiejskie. Będzie miał wtedy większe umocowanie, bo będzie wyrażał wolę mieszkańców. Andrzej Różański mówił dalej: - Obecnie, w gminie Osielsko zaledwie 5% wszystkich inwestycji jest realizowanych z funduszy unijnych, podczcs gdy są gminy gdzie wskaźnik ten stanowi 50%.

 

Brak strategii w gminie Osielsko 

Na koniec zebrania głos zabrał jeden z mieszkańców, Sebastian Kociński, który rzeczowo odniósł się do działań gminy: - Gmina Osielsko nie ma strategii działania. Nie może być tak, że ktoś mieszka dwa lata, ale ma drogę bo potrafił to sobie załatwić prawem pięści, a ludzie mieszkają po kilkanaście lat i cały czas nie mają drogi. W gminie Osielsko brakuje gospodarza, co widać np. w skuteczności pozyskiwania pieniędzy unijnych. Proszę spojrzeć np. na ulicę Bydgoską albo tereny rekreacyjne. Są tak zaniedbane, że odechciewa się z nich korzystać. Czy gmina Osielsko potrafi coś zrobić więcej, poza korzystaniem z pieniędzy, które płyną z naszych podatków? Skoro gmina nie potrafi skutecznie pozyskiwać pieniędzy z Unii, to może warto skorzystać z firmy doradczej? - zakończył pytaniami Sebastian Kocińśki. 

 

W sprawie powyższej wypowiedzi głos zabrał Benedykt Leszczyński, przewodniczący rady gminy: - To nie jest tak, że gmina Osielsko nie korzysta z funduszy unijnych. Proszę się przejechać po gminie i popatrzeć w ilu miejscach widać logo Unii. Sekretarz gminy Maria Domańska dopowiedziała: - Można było zrobić więcej, ale pieniądze z Unii nie są na cele sypialniane. Niskie bezrobocie i relatywnie wysoki dochód na mieszkańca utrudniają pozyskiwanie środków unijnych.

 

Wybory w Niemczu: Lachowska sołtysem. Bakuła ujął wyborców. Kociński rzeczowo o inwestycjach - 3.7 out of 5 based on 3 votes
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis