Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Osielsko zapłaci najwyższe janosikowe, spośród wszystkich gmin w województwie

niedziela, 08 marca 2015 17:43 Napisała 

Gmina Osielsko w 2015 roku zapłaci najwyższe janosikowe spośród wszystkich gmin województwa kujawsko-pomorskiego (bez uwzględniania miast na prawach powiatu), będzie to prawie 1,4 mln zł.

 

Janosikowe to potoczne określenie części równoważącej subwencji ogólnej, płacą je bogatsze jednostki samorządu terytorialnego. Oficjalna strona sejmu tak tłumaczy zasadność płacenia janosikowego:

"(…) U podstaw tego rozwiązania stoi przekonanie, iż mieszkańcy poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego tego samego szczebla mają prawo do usług świadczonych na podobnym poziomie bez względu na sytuację finansową jednostek."

 

W przypadku gmin, janosikowe, płacą te, których dochód przekracza 150% średniego dochodu podatkowego na mieszkańca (średni dochód podatkowy to 1 435,18 zł). W Osielsku wskaźnik ten wyniósł aż 189%. W przeliczeniu na jednego mieszkańca janosikowe będzie każdego z nas kosztować 113,17 zł.

 

Drugą w kolejności gminą pod względem wysokości janosikowego (1,3 mln zł) w województwie kujawsko-pomorskim jest gmina Łysomice. Łysomice zapłacą jednak wyższe janosikowe w przeliczeniu na mieszkańca, będzie to 136,33 zł. Wyższe, od Osielska, janosikowe w naszym województwie zapłacą teź miasta na prawach powiatu Bydgoszcz (2,7 mln zł) oraz Toruń (4,3 mln zł).

 

W skali kraju najwyższe janososikowe w 2015 roku, pośród gmin wiejskich płaci gmina Kleszczów, która swe bogactwo zawdzięcza głównie, zlokalizowanym tam, kopalniom węgla brunatnego. Jest to aż 1,8 mld złotych.

 

Osielsko zapłaci najwyższe janosikowe, spośród wszystkich gmin w województwie - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Etykiety

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis