Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Radni zadecydowali o swoich wynagrodzeniach. Ile zarabia radny? Kto dostaje płacę maksymalną?

wtorek, 31 marca 2015 12:44 Napisała 

Na poprzedniej sesji rady gminy radni przegłosowali swoje wynagrodzenie. Sprawdzamy ile dostają za swoją pracę w radzie gminy.

 

Od czego zależy wynagrodzenie radnych 

Maksymalna wysokość diety (tak nazywa się pieniądze, które trafiają do radnych) regulowana jest ustawą o samorządzie gminnym, ustawą o wynagrodzeniach w sferze budżetowej oraz rozporządzeniem rady ministrów dotyczącym maksymalnych wysokości diet. To ile mogą zarabiać radni uzależnione jest też od wielkości gminy. W największych gminach (powyżej 100 000 mieszkańców) wynagrodzenie może wynosić 2649,49. W gminach do 15 000 do 100 000 mieszkańców maksymalne wynagrodzenie to 1987,27. W przypadku najmniejszych gmin (poniżej 15 000 mieszkańców), czyli także gminy Osielsko, maksymalne wynagrodzenie radnego wynosi 1324,84.

 

Kto ile dostanie? 

Radni zadecydowali, że przewodniczący rady gminy, czyli Benedykt Leszczyński dostanie maksymalne wynagrodzenie, czyli 1324,84. Standardowe wynagrodzenie radnego w gminie Osielsko wyniesie 618,21. Wynagrodzenie to jest nieznacznie zwiększane w przypadku pełnienia funkcji w komisjach lub udziału w więcej niż jednej komisji (np. Konrad Cichański jest przewodniczącym komisji rewizyjnej i należy do komisji ds. rodziny, z tego tytułu jego dieta będzie wynosić 971,55). Wynagrodzenie radnych ulega zmniejszeniu, jeśli nie uczestniczą w posiedzeniach. Z kwot tych nie są odprowadzane żadne składki, radnym przysługuje jeszcze zwrot kosztów za podróże służbowe.

 

Co się zmienia?

Nowe przepisy oznaczają podwyżkę dla szeregowych radnych z 512 do 618 złotych. Na niezmienionym poziomie pozostanie wynagrodzenie dla przewodniczącego rady i zwiększenia za udział i pełnienie funkcji w komisjach. Nowe zasady wynagrodzenia wchodzą w życie od 1 kwietnia.

 

Czy radni zarabiają dużo, czy mało?

Czy wynagrodzenie radnych to dużo, czy mało, za pracę którą wykonują na rzecz gminy? Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie. Jeśli wykonuje się pracę radnego z odpowiednim zaangażowaniem, to przygotowanie do pracy i odpowiednie zbadanie spraw wymaga dużo czasu. Tacy radni bardzo często działają na rzecz gminy i jej mieszkańców społecznie (często nieformalnie) i nikt im za to nie płaci. Zaangażowanie tych radnych jest warte znacznie więcej niż 618 złotych.

 

Jest też druga strona medalu. Posiedzenie komisji i rady gminy to łącznie kilka godzin w miesiącu. Można odsiedzieć te kilka godzin, podnosić rękę tak jak inni i żeby sprawić wrażenie zaangażowanego raz na trzy miesiące wspomnieć o dziurze w drodze, która wymaga naprawy. Zaangażowanie poszczególnych radnych poddajemy do oceny czytelników, podpowiadamy, że dobrze widać je na portalu eOsielsko.pl. Czekamy też na opinie, czy radni zarabiają dużo, czy mało?

Radni zadecydowali o swoich wynagrodzeniach. Ile zarabia radny? Kto dostaje płacę maksymalną? - 5.0 out of 5 based on 2 votes
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Etykiety

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis