Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Urząd Gminy Osielsko po likwidacji busa 415: Komunikacja publiczna to nie nasz obowiązek

czwartek, 25 czerwca 2015 18:27 Napisała 

Bus 415 został zlikwidowany, bo Urząd Gminy w Osielsku zaczął dopłacać MZK ponad milion złotych rocznie. Pomimo, że wina gminy jest oczywista, urzędnicy umywają ręce pisząc, że to nie ich sprawa. Nie chcą też podać, żadnych terminów rozwiązania kwestii. 

 

Czemu dopłacamy tak dużo

Zapytaliśmy Urząd Gminy, czemu dopłacamy tak dużo do połączenia linii nr 93 oraz 94 (ponad milion złotych rocznie). Odpowiedziano nam, że zdecydowano się na ofertę MZK z dwóch powodów:

  • Urząd Gminy napisał, że nie ma możliwości samemu zorganizować połączenia do Bydgoszczy, bo nie pozwala na to prawo. W związku z tym Gmina Osielsko musiała zawrzeć porozumienie z Bydgoszczą, czyli MZK. To wyjaśnienie jest jednak mało wiarygodne, bo na poprzedniej sesji rady gminy, Wójt Gminy Osielsko powiedziała, że jest możliwość zawarcia porozumienia z PKS Bydgoszcz na zasadzie umowy promocyjnej. Gmina Osielsko płaci PKS Bydgoszcz za promocję, a PKS realizuje połączenia z Bydgoszczą. Podsumowując: Urząd Gminy Osielsko wyjaśniając czemu przepłacamy napisał, że to wynika z prawa. Na sesji Wójt mówi jednak, że wcale tak nie jest.
  • Urząd tłumaczy też, że PKS zaproponował mniej kursów i mniej zniżek dla pasażerów. Z drugiej strony jednak oferta PKS zawierała nie kursy do Osiedla Leśnego, ale do Ronda Jagiellonów.

Na podstawie odpowiedzi z Urzędu gminy trudno o logiczne wnioski. Najprawdopodobniej przepłacamy za połączenie z Osiedlem Leśnym, bo gmina wybierając operatora linii nie wzięła pod uwagę ofert innych przewoźników, twierdząc, że nie ma takiej możliwości. Wójt na sesji rady gminy powiedziała jednak, że można tak zroić. W naszym piśmie zapytaliśmy wprost, czy gmina sprawdziła oferty innych przewoźników. Na to pytanie Urząd Gminy jednak nie odpowiedział.

 

 

Kiedy dojedziemy do centrum Bydgoszczy bez przesiadki?

Gmina dopłacając jednemu przewoźnikowi ponad milion złotych rocznie spowodowała, że kursowanie busa 415 przestało być opłacalne. W ten sposób gmina pozbawiła mieszkańców, za ich własne pieniądze, możliwości dojazdu do centrum miasta. Pomimo, że wina gminy w likwidacji busa 415 jest oczywista odpowiedź jaką uzyskaliśmy na nasze pytanie to: "(...) Należy zauważyć, że organizacja komunikacji publicznej nie jest na dzień dzisiejszy ustawowym obowiązkiem gminy, zgodnie z zapisami ustawy organizacja transportu przez gminę będzie musiała być realizowana od 2017 roku". Odpowiedź tą pozostawiamy bez komentarza.

 

Całe pismo z gminy dostępne jest w załączniku.

Urząd Gminy Osielsko po likwidacji busa 415: Komunikacja publiczna to nie nasz obowiązek - 3.8 out of 5 based on 10 votes
Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis