Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Policja wyjaśnia jak jechać na centralnym skrzyżowaniu w Osielsku. Jest trochę inaczej niż myśleliśmy

piątek, 26 czerwca 2015 13:25 Napisała 

W Osielsku koło Urzędu Gminy krzyżuje się droga krajowa nr z drogą powiatową (skrzyżowanie Szosy Gdańskiej z Centralną i Kolonijną). Droga powiatowa (Centralna i Kolonijna) na wysokości skrzyżowania robi się na tyle szeroka, że ustawiają się tam dwa rzędy samochodów. Za skrzyżowaniem droga się jednak zwęża, więc jeśli z prawego i lewego rzędu samochody pojadą na wprost dochodzi do sytuacji niebezpiecznej. Całe skrzyżowanie i sytuację niebezpieczną opisał nasz czytelnik Kamil Dahlke (zdjęcie i wyjaśnienie tutaj). To wywołało dyskusję, zarówno na stronach eOsielsko.pl jak i na Facebooku (czytaj tutaj). My poprosiliśmy o wyjaśnienie policję. Odpowiedź zaskakuje.

 

Dwa pasy ruchu a nie jeden 

Odpowiedział nam Andrzej Szczepański, ekspert Wydziału Ruchu Drogowego w Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Najbardziej zaskakuje odpowiedź dotycząca liczby pasów ruchu, Najpopularniejszym komentarzem na Facebooku był wpis Rafała Kletta: Zacznijmy ze nie ma tam pasa prawego i lewego. Jest JEDEN pas ruchu!! Szczepański napisał nam jednak, że: Na skrzyżowaniu przepisy kodeksu drogowego dopuszczają do kontynuowania jazdy obok siebie (na wprost) po dwóch nieoznaczonych znakami drogowymi pasach ruchu. I dalej wyjaśnia: Zgodnie z definicją art. 2 pkt 7 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.)- dalej p.r.d., pasem ruchu jest każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.

 

Kto ma pierwszeństwo?

Szczepański wyjaśnia, że na skrzyżowaniu Centralnej i Kolonijnej z Szosą Gdańską są dwa pasy ruchu. W przypadku ustawienia się dwóch pojazdów obok siebie można kontynuować jazdę na wprost, jednak należy pamiętać o tym, że po zjechaniu ze skrzyżowania dwa pasy ruchu kończą się i przechodzą w jeden pas ruchu. W przypadku gdy kończy się miejsce do kontynuowania jazdy na pasie ruchu po którym jedziemy, należy wykonać manewr zmiany pasa ruchu. Zgodnie z art. 22 ust. 4 p.r.d. kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać. Problem w tym, że ta odpowiedź nie rozwiązuje kwestii, bo tutaj zwężają się oba pasy. Zapytaliśmy jeszcze raz i okazuje się, że w wypadku tego skrzyżowania nie ma jednoznacznej odpowiedzi (link na końcu tekstu).

 

Wnioski

Policja kończy odpowiedź zaznaczając jednak, że niniejsze stanowisko jest interpretacją obowiązujących przepisów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie stanowi ono jednak wykładni prawa. Jaki wniosek z tego płynie? Że odpowiedź policji wcale nie daje nam 100% pewności, a skrzyżowanie jest po prostu niebezpieczne. Szczepański napisał, że: Taka sytuacja zobowiązuje obydwu kierujących do zachowania szczególnej ostrożności. My też radzimy zachować ostrożność i nie zapominać o zdrowym rozsądku.

 

 

Po naszej publikacji policjanci jeszcze raz wyjaśniają centralne skrzyżowanie w Osielsku: "Wina może być obopólna" (czytaj tutaj)

 

 

Policja wyjaśnia jak jechać na centralnym skrzyżowaniu w Osielsku. Jest trochę inaczej niż myśleliśmy - 4.9 out of 5 based on 8 votes
Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis