Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Policjanci jeszcze raz o skrzyżowaniu przy Urzędzie Gminy w Osielsku: "Wina może być obopólna"

środa, 08 lipca 2015 13:52 Napisała 

Dyskusję w sprawie skrzyżowania Centralnej i Kolonijnej z Szosą Gdańską rozpoczął nasz czytelnik Kamil Dahlke, pytaniem kto ma pierwszeństwo przy jeździe na wprost (czytaj tutaj). To pytanie wywołało dyskusję (czytaj tutaj). Poprosiliśmy o odpowiedź policję, ale odpowiedź nie była jednoznaczna. Policjanci jeszcze raz zabrali głos w sprawie skrzyżowania.

 

Andrzej Szczepański, ekspert Wydziału Ruchu Drogowego w Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wyjaśnił nam, że na skrzyżowaniu Centralnej i Kolonijnej z Szosą Gdańską są dwa pasy ruchu. W przypadku ustawienia się dwóch pojazdów obok siebie można kontynuować jazdę na wprost, jednak należy pamiętać o tym, że po zjechaniu ze skrzyżowania dwa pasy ruchu kończą się i przechodzą w jeden pas ruchu. W przypadku gdy kończy się miejsce do kontynuowania jazdy na pasie ruchu po którym jedziemy, należy wykonać manewr zmiany pasa ruchu. Zgodnie z art. 22 ust. 4 p.r.d. kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać.  Interpretujemy, że jako kończący się pas policja uważa tu lewy (więcej przeczytać można tutaj). To ponownie wywołało dyskusję, bo na skrzyżowaniu w Osielsku trudno jednozacznie stwierdzić, który pas się kończy.

 

Policja jeszcze raz wyjaśnia

Szczepański ponownie zabrał głos w sprawie skrzyżowania. Powiedział nam, że skrzyżowanie w Osielsku nie jest jednoznacznie oznakowane. W przypadku zdarzenia drogowego sytuacja będzie rozstrzygana indywidualnie na podstawie śladów hamowania, miejsca uderzenia i innych okoliczności na miejscu wypadku. Np. jeśli okaże się, że jadący prawym pasem nie zachował należytej ostrożności, to będzie to jego wina. Policja może też stwierdzić winę obopólną, gdy na podstawie sytuacji na miejscu wypadku nie będzie w stanie wskazać sprawcy.

 

Wnioski

Policyjny ekspert zachęca do życzliwości za kierownicą oraz ograniczenia agresji drogowej. Przychylamy się do tego zdania. Radzimy także zachować szczególną ostrożność i kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Ta wypowiedź policji kończy temat związany z przepisami ruchu drogowego i ich interpretacją na tym skrzyżowaniu. Poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu mogłoby zapewnić albo przebudowa skrzyżowania albo dodatkowe skrzyżowanie z Szosą Gdańską umożliwiające wjazd na Szosę Gdańską. Na jedno i drugie obecnie się jednak nie zanosi.

 

Policjanci jeszcze raz o skrzyżowaniu przy Urzędzie Gminy w Osielsku: "Wina może być obopólna" - 5.0 out of 5 based on 2 votes
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis