Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Nasi radni spotkali się z władzami Bydgoszczy. Szansa na przebudowę skrzyżowania na wjeździe do Osielska

czwartek, 03 wrzesnia 2015 21:45 Napisał 

Grupa radnych oraz przewodniczący rady Gminy Osielsko spotkali się dzisiaj, 3. września z Rafałem Bruskim, prezydentem Bydgoszczy i Zbigniewem Sobocińskim, przewodniczącym rady miasta. Można powiedzieć, że nareszcie się spotkaliśmy, choć jesteśmy od siebie o miedzę.

 

Skrzyżowanie na wjeździe od Osielska - prezydent wyjaśnia stanowisko Bydgoszczy

Na pierwszy ogień poszło skrzyżowanie na wjeździe do Osielska, czy jak kto woli wyjeździe z Bydgoszczy i wraz z nim, przyszłe, zwielokrotnione kłopoty komunikacyjne związane z nowym centrum targowo-wystawienniczym na górnym tarasie w Myślęcinku. W tym gronie nikogo nie trzeba było przekonywać, że to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w województwie, jeżeli nie w Polsce. Prezydent, szczerze przyznał, że miasto nie przewiduje w najbliższym czasie przebudowy tego miejsca, bowiem wszystkie środki kieruje na rozbudowę do dwóch jezdni ulicy Kamiennej od ul. Fordońskiej na wschodzie, do przyszłego węzła z trasą S5 na zachodzie miasta. A dodatkowo, nadrzędną zasadą, którą przyjął, jest realizacja tych inwestycji, które dostaną dofinansowanie z UE czy innych źródeł. Tak też było ze wspomnianym centrum targowym - Unia dołożyła na obiekt, na drogi już nie.

 

Jest szansa na przebudowę

Jest jednak nadzieja na szybkie i ostateczne rozwiązanie problemu, jak zauważył prezydent, bowiem od kilku miesięcy w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim realizowany jest pilotażowy program poprawy bezpieczeństwa na drogach. Zaczęto od weryfikacji oznakowania ulic, a wkrótce, jak zapewnia „nasz człowiek z Bydgoszczy” w ministerstwie infrastruktury i rozwoju (Paweł Olszewski), we współpracy z GDDKiA wyznaczy miejsca do pilnej przebudowy i zmiany organizacji ruchu. Zabiegajmy więc wspólnie, aby to feralne skrzyżowanie uzyskało taki status. Szansa jest duża.

 

Kłopotliwa komunikacja

Tak naprawdę komunikacja z Bydgoszczą, wraz z rozwojem Osielska, kiedyś przykładna dla innych sąsiednich gmin, dziś - którą byśmy nie jechali drogą - jest udręką. Wolno, ciasno i przede wszystkim niebezpiecznie. Dlatego mówiliśmy również o ul. Jeździeckiej, na granicy gmin, o możliwej wspólnej inwestycji u zbiegu ulic Leśnej i Zamczysko, po drugiej stronie, czy rozwoju autobusowej komunikacji podmiejskiej. W tych sprawach mamy wolę współpracy – musimy szukać źródeł finansowania. Bez dodatkowej kasy się nie da.

 

Bydgoszcz pokazuje jak oszczędzać

Z ciekawością słuchaliśmy opinii o korzyściach wynikających ze stosowania oświetlenia LED i byciu w grupie zakupowej energii. - Na ledach mamy oszczędność 4 a nawet 5-krotne. Dzięki wspólnym zakupom też sporo oszczędzamy. To duże pozycje w budżecie miasta. Przede mną walka z Eneą, która zarabia na mieście stosując jeszcze lampy rtęciowe – przekonywał nasz rozmówca.

 

Temat ścieków...

Kolejne sprawy dotyczyły ścieków, które chcielibyśmy, jako hurtownik, wspólnie z gminą Dobrcz i w związku z budową nowego kolektora, dostarczać z większym rabatem niż do tej pory do bydgoskiej oczyszczalni. O tym powinniśmy rozmawiać z szefem MWiK- u, te decyzje są w jego gestii. Wszystko musi wynikać z rachunku ekonomicznego. Nikt nie chce dopłacać.

 

... i śmieci

Od ścieków przeszliśmy do odpadów. Choć dziś w Osielsku cieszymy się z dużo niższej stawki, niż ta w Bydgoszczy i dlatego nie chcemy wiązać się umową z bydgoską  spalarnią, to jednak niebawem sytuacja diametralnie się zmieni. Koszty działania spalarni i opłaty przez przyszłe lata będą takie same (projekt unijny) a restrykcyjne prawo wymusi, że za dołowanie śmieci (a tak właśnie utylizuje odpady Remondis) zapłacimy wielokrotnie więcej. Może warto, jeszcze przed podpisaniem kolejnej dwuletniej umowy z Remondisem, przemyśleć sprawę, bo za dwa lata nasze śmieci przyjdzie nam wozić do innego województwa. Taniej nie będzie.-  ProNatura (firma obsługująca spalarnię - przyp. red.) dostawców znajdzie i zacznie ich obsługiwać, zgodnie z planem od 1. stycznia 2016 roku – potwierdził Rafał Bruski.

 

Bydgoszcz, po podłączeniu się do S5 na zachodzie, chętnie podejmie wspólne działania na rzecz przebudowy Szosy Gdańskiej, dziś drogi krajowej, do dwóch jezdni. Warto, nie czekając, skorzystać z doświadczeń Bydgoszczy, będzie o czym radzić na komisjach i zebraniach sołeckich już w tym miesiącu. Z kronikarskiego obowiązku wymienię, że w spotkaniu naszą radę reprezentowali: Beata Polasik, Benedykt Leszczyński, Ireneusz Kraszkiewicz, Andrzej Różański, Andrzej Wiekierak i niżej podpisany

tytuł i śródtytuły od redakcji

Nasi radni spotkali się z władzami Bydgoszczy. Szansa na przebudowę skrzyżowania na wjeździe do Osielska - 5.0 out of 5 based on 3 votes
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Andrzej Matusewicz

Jest radnym gminy Osielsko VII kadencji oraz dyrektorem loży bydgoskiej Business Centre Club. Wcześniej organizował marketing Gazety Pomorskiej. Obecnie pracuje w komitetach monitorujących wojewódzkie programy operacyjne i prowadzi własną agencję marketingu.

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis