Wyszukiwarka Rozkłądy jazdzy Wydarzenia Katalog Dołącz do nas Kontakt

Gmina Osielsko inwestuje dużo z naszych podatków, ale nie potrafi pozyskać pieniędzy z Unii Europejskiej

poniedziałek, 02 listopada 2015 14:34 Napisała 

Czasopismo "Wspólnota" opublikowało ranking wydatków na infrastrukturę techniczną za ostatnie trzy lata (czyli 2012-2014). W zestawieniu tym Gmina Osielsko zajęła 66 miejsce pośród gmin wiejskich. Chociaż jest to znaczny awans w stosunku do poprzedniego roku o 31 pozycji (z miejsca 97), to te dane nie napawają optymizmem.

 

Brane pod uwagę w rankingu inwestycje to głównie remonty i budowa dróg, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków, oświetlenie ulic, gospodarka mieszkaniowa itd. Pomimo, że dochody naszej gminy są najwyższe w województwie (39 miejsce w Polsce pośród gmin wiejskich - więcej znajdziesz tutaj), jeśli chodzi o inwestycje zostajemy w tyle za biedniejszymi gminami. W Osielsku poziom inwestycji na osobę wyniósł według zestawienia 969,48 zł. W naszym województwie najlepsza okazała się Gmina Wielka Nieszawka (1016,46 zł/os). Wyprzedziły nas też, leżące koło Torunia, Łysomice (991,38).

 

Słabo z zewnętrznym finansowaniem

Najbardziej zatrważające są informacje o tym ile pieniędzy na inwestycje nasza gmina pozyskuje z zewnętrznego finansowania (czyli z różnych funduszy, w tym unijnych). Z 969,48 zł wydanych przez nas na inwestycje na osobę, aż 894,91 pochodziło ze środków własnych gminy. Oznacza to, że na każde 100 złotych zainwestowanych przez gminę z naszych pieniędzy, z funduszy  zewnętrznych pozyskujemy zaledwie 8 złotych. Dla porównania wspomniane wyżej Łysomice, na każde 100 zainwestowanych złotych ze swojego budżetu, kolejne 34 pozyskują z zewnątrz. Podobnie Bydgoszcz. Chociaż ze środków własnych na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca przeznacza mniej pieniędzy, to dzięki pozyskanym funduszom, na mieszkańca inwestuje więcej (inwestycje na mieszkańca wynoszą 1076,59 zł; na każde 100 złotych ze swojego budżetu z funduszy zewnętrznych Bydgoszcz zdobywa aż 58 złotych).

 

Wieloletnie zaniechania inwestycyjne

W godzinach szczytu stoimy w korkach, często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji na drogach (np. potrącenie, o którym pisaliśmy ostatnio) itd. Niestety wszystkie problemy drogowe w naszej gminie są efektem wieloletnich zaniechań, braku wizji rozwoju gminy i tym samym braku inwestycji. Chociaż obecnie sytuacja drogowa Osielska jest zła, nie ma żadnego planu działań w bliskiej perspektywie czasowej, aby sytuację znacząco poprawić. Jedyne co mamy to mglista, przedwyborcza obietnica przebudowy skrzyżowania przy urzędzie gminy (więcej tutaj). To byłaby ważna inwestycja, ale to za mało.

 

Jak mogłoby wyglądać Osielsko

Potrzebna jest pełna strategia rozwoju naszej gminy. Na co warto postawić, w jakim kierunku gmina powinna się rozwijać - dziś na te pytania nie ma odpowiedzi. Częścią takiej strategii koniecznie powinien być spójny i sprawy system komunikacyjny. Tak żeby z Osielska dało się bezpiecznie i bezproblemowo wyjechać, nawet w szczycie, a dzieci mogły bezpiecznie chodzić do szkoły. W Gminie Osielsko potrzebne jest też zadbana przestrzeń publiczna - miejsca, gdzie można wspólnie w przyjemnym otoczeniu spędzić czas. Osielsko mogłoby być nowoczesne, niestety obecnie rozwija się bardzo wolno, a częściowo nawet niszczeje (np. tutaj). Jedyne co trzyma naszą gminę przy życiu to wielki strumień pieniędzy płynących corocznie z naszych podatków. Gmina Osielsko może wyglądać inaczej. Tylko trzeba działać.

 

Co trzeba zrobić

Podpowiadamy naszemu urzędowi gminy, że warto zabrać się na poważnie za pozyskiwanie pieniędzy inwestycyjnych w naszej gminie. Warto, żeby chociaż jedna osoba w urzędzie czuła się za to odpowiedzialna (obecnie nie wiadomo kto się tym zajmuje). Należy także brać przykład z najlepszych. Takim przykładem powinna być Gmina Krokowa. Jeśli chodzi o przychody na mieszkańca, gmina jest trochę biedniejsza od Osielska (przyjmując pewne uproszczenie, można powiedzieć, że ludzie tam mieszkający mniej zarabiają). Jednak potrafią pozyskiwać pieniądze na inwestycje. Tak jak Osielsko na każde swoje 100 zainwestowanych złotych, pozyskuje z zewnątrz 8 kolejnych, tak Gmina Krokowa aż 96! Także radny Andrzej Matusewicz jest zdania, że warto się uczyć od najlepszych. Zauważając skuteczność Krokowej, zorganizował tam wyjazd, aby zobaczyć jak pozyskują środki (więcej tutaj). Do Krokowej pojechali jednak tylko radni "opozycyjni". Nie udał się tam nikt z komitetu wyborczego wójta Wojciecha Sypniewskiego, ani żaden z przedstawicieli urzędu gminy. Chociaż radny Matusewicz zaoferował też pomoc w kontakcie z firmą, która tworzyła strategię rozwoju dla Gminy Krokowa (dzięki której pozyskują tyle pieniędzy), wójt nie zdecydował się na pójście śladem Krokowej.

 

Pełny ranking inwestycyjny dostępny jest tutaj.

Gmina Osielsko inwestuje dużo z naszych podatków, ale nie potrafi pozyskać pieniędzy z Unii Europejskiej - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Aby udoskonalić nasz serwis korzystamy z cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody wyłącz tę opcję w swojej przeglądarce lub opuść nasz serwis