:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Dęby Osielsko po raz pierwszy w historii klubu wywalczyły Puchar Polski seniorów! [ZDJĘCIA]

Portal osielsko 23/09/2016 12:27

Puchar Polski dla Dębów! W dramatycznym finale nasi baseballiści pokonali w Kutnie miejscową Stal 7:6. Tym samym Dęby zdobyły również prawo gry w przyszłorocznej edycji europejskich pucharów

 

Niepowodzenia powetowane

Nieudany sezon ligowy sprawił, że osielszczanie podeszli do Pucharu Polski z ogromną determinacją i zwycięstwem powetowali sobie inne tegoroczne niepowodzenia.

To była dla nas ostatnia szansa na odniesienie sukcesu, w przeciwnym wypadku sezon byłby spisany na straty. Wykorzystaliśmy ją, mimo wielu przeciwności, co dało nam ogromną radość i satysfakcję

– cieszył się trener Paweł Winiarski. Zespół wzmocnili grający na co dzień w lidze francuskiej Jakub Jendryczka i Bartosz Sulinski, a także ich koledzy klubowi z Paris UC Hacely Medina, Douglas Rodriguez i Ronny Fabian Materano Torres. Cała trójka od kilku lat okazyjnie występuje również w barwach Dębów. Z Niemiec przyjechał Jose Manuel Travieso, który jako trener i zawodnik prowadził Dęby do wielu sukcesów, łącznie z mistrzostwem Polski 2004.

Jako czwarty obcokrajowiec Jose nie mógł wystąpić na boisku, ale jego pomoc w prowadzeniu drużyny podczas meczu, wskazówki udzielane zawodnikom, ogromne zaangażowanie przed i podczas turnieju były bezcenne. Jestem mu za to bardzo wdzięczny!

– podkreślił Winiarski.

Turniej finałowy Pucharu Polski rozegrany został na stadionie im. Stana Musiała w Kutnie, na obiekcie tamtejszej Stali, broniącej zdobytego przed rokiem trofeum. W wyniku rozegranej wiosną rundy eliminacyjnej do finałów awansowały 4 zespoły: Stal, Dęby i Barons Wrocław z Ekstraligi oraz Gepardy Żory – triumfator PP w latach 2013-14, a obecnie I-ligowiec. Dęby wywalczyły awans, gromiąc w eliminacjach 11:1 Centaury Warszawa, późniejszego zwycięzcę rundy zasadniczej Ekstraligi.

 

Półfinały wygrane przed czasem

W wyniku losowania, w półfinale Dęby trafiły na Gepardy Żory. Spora grupa graczy tego klubu rozjechała się po świecie, ale przeciwko Dębom zagrali w większości doświadczeni zawodnicy, wsparci utalentowaną młodzieżą. Już w inauguracyjnej rundzie hit Mediny dał Dębom dwupunktowe prowadzenie, ponieważ po odbiciu Kubańczyka obiegi zdobyli Szymon Szymański i Mateusz Macniak. W IV rundzie Krzysztof Gołębiowski zdobył punkt dla Gepardów – jak się potem okazało, jedyny. W odpowiedzi, w tej samej części meczu osielszczanie przypuścili frontalny atak, zdobywając aż 9 punktów w jednej turze! Nie pomogła zmiana miotacza rywali, pałkarze Dębów świetnie odbijali piłkę, co przynosiło kolejne punkty. Dwubazowy hit Macniaka dał 2 obiegi, Rodriguez wybił home runa za 2 punkty, a zaraz po nim (a więc przy pustych bazach) trzybazowego hita wybił Materano, który też za chwilę punktował. Dęby prowadziły 11:1 i trener Winiarski mógł zastąpić bardzo dobrze grającego miotacza Jendryczkę, by oszczędzać go na niedzielny finał. Jego zmiennik Bartosz Matuszewski popisał się 5 strajkautami w zaledwie 2 1/3 rundy i w VII części meczu sędziowie zakończyli grę wskutek 10-punktowej przewagi Dębów 11:1. Również drugi półfinał zakończył się przed czasem – Stal pokonała Barons 12:2.

 

Nasi najlepsi w wybiciach „za płot”

Po jego zakończeniu rozegrana została VII edycja Baseball.pl Home Run Derby, czyli rywalizacji pałkarzy w wybiciach piłki przez całe boisko. W tegorocznych rozgrywkach Ekstraligi zanotowaliśmy rekordową liczbę home runów, więc wiele obiecywano sobie po tegorocznym konkursie. Spośród 9 uczestników do finału zakwalifikowali się dwaj reprezentanci Dębów: Rodriguez i Medina. W finale Douglas Rodriguez wybił 9 home runów i już po raz drugi zwyciężył w Baseball.pl Home Run Derby (poprzednio w 2013 r., gdy podczas PP debiutował w barwach Dębów). Medina zaliczył w finale 7 wybić „za płot”.

 

Odwieczny rywal

W finale Pucharu Polski, nie po raz pierwszy w historii, spotkały się Stal BiS Kutno i Dęby Osielsko. Jako miotacze mecz rozpoczęli Paweł Sztejka (najlepszy miotacz tegorocznych Mistrzostw Europy Grupy C) oraz Krzysztof Piotrowski (MVP SuperPucharu Polski 2016). Wynik otworzyły już w I rundzie Dęby – po hicie Mediny pierwszy punkt zdobył Radosław Zajda. W III odsłonie Medina wybił home runa, podwyższając wynik na 3:0, ponieważ wraz z nim punktował Zajda. Po tym wyczynie Stal zmieniła miotacza – górkę przejął Artur Wojtczak. Tymczasem w zespole z Osielska fantastycznie narzucał Sztejka: po dwóch perfekcyjnych rundach, w III i IV wpuścił na bazy tylko po jednym biegaczu, ale nadal utrzymywał no-hittera! Wspierali go koledzy z formacji defensywnej. M.in. w III partii Matuszewski popisał się fenomenalną obroną po odbiciu Macieja Wróblewskiego. Drugobazowy Dębów błyskawicznie ruszył do piłki i po ekwilibrystycznej paradzie złapał ją w locie, autując pałkarza. – To chyba najlepsza akcja obronna, jaką w życiu widziałem! – skomplementował trener Winiarski. Również w ataku Matuszewski nie próżnował: wybił dwa hity, w tym dabla pod sam płot kończący boisko – niewiele brakowało do dwupunktowego home runa!

Dopiero w V odsłonie, po kolejnych dwóch bazach darmo, Gracjan Bielecki wybił pierwszego hita dla Stali, który dał też gospodarzom inauguracyjny punkt, zdobyty przez Mateusza Serafina. Drugi obieg zbiegł po błędzie obrony, a po odbiciu Mariusza Grzanowskiego wyrównujący punkt zdobył Bielecki! Tym razem trener Winiarski zdecydował się na zmianę miotacza. – Sztejka wypełnił to, co zaplanowaliśmy: świetnie rzucał przez ponad 4 rundy. Byłem przygotowany na wprowadzenie kolejnego miotacza – wyjaśnił szkoleniowiec Dębów. Nowy miotacz Szymański zakończył turę i do ataku w V rundzie przeszły Dęby. Macniak i Medina wybili hity i byli na bazach, kiedy naprzeciwko A. Wojtczaka stanął zwycięzca HR Derby Rodriguez i wybił home runa na lewe zapole, dając drużynie 3 punkty!

 

Dramatyczna końcówka

Stal nie zamierzała się jednak poddać i VII partię rozpoczęła obsadzeniem wszystkich baz po trzech wygranych pojedynkach swoich pałkarzy z Szymańskim, a następnie Materano, który zastąpił Szymona na pozycji miotacza. A. Wojtczak i Michał Wasiak wybili hity, po których cała trójka zdobyła punkty i znów był remis! Obaj autorzy hitów i asyst byli na bazach bez żadnego autu, ale Materano z pomocą obrońców zdołał wyautować kolejnych trzech pałkarzy i zakończyć turę wynikiem 6:6.

Przy dwóch autach w VIII rundzie hit Zajdy i szybkie nogi Jendryczki, który przebiegł dystans dwóch baz i zdobył punkt, dały Dębom kolejne prowadzenie w meczu przed ostatnią partią! Kontrowersyjna decyzja sędziów doprowadziła do usunięcia z boiska Pawła Jasiakiewicza i Łukasza Snopka (pełnił rolę asystenta trenera), ale Materano utrzymał nerwy na wodzy, znakomicie wywiązał się z zadania i wyautował w niej wszystkich trzech pałkarzy, nie dając Stali żadnej szansy na odrobienie strat. Dęby (w wyniku losowania grały w roli gospodarza) nie musiały już wychodzić na dolną turę – wygrały finał 7:6 i zdobyły Puchar Polski seniorów po raz pierwszy w 22-letniej historii klubu! Kilka razy Dęby musiały obejść się smakiem, zajmując w tych rozgrywkach drugą lokatę, tym razem jednak zespół z Osielska triumfalnie uniósł w górę okazałe trofeum. – To były straszliwe emocje, ale na końcu przyniosły ogromną radość. W tygodniu poprzedzającym turniej i podczas samego PP działy się… różne dziwne rzeczy, ale pomimo wszystko dopięliśmy swego i wygraliśmy ten Puchar! Przez to wszystko ten sukces smakuje podwójnie mocno – zapewnił Winiarski. – Dziękuję zawodnikom, dziękuję Josemu Travieso, od którego otrzymałem wspaniałe wsparcie i wiele się nauczyłem. Z całym zespołem chcemy też serdecznie podziękować Urzędowi Gminy Osielsko za okazaną pomoc – podkreślił trener Dębów.

 

Zagramy w europejskich pucharach

Oprócz prestiżowego sukcesu sportowego, wygranie Pucharu Polski seniorów daje Dębom w przyszłym sezonie prawo gry w europejskich pucharach i meczu o SuperPuchar Polski oraz prawo organizacji turnieju finałowego PP. – Chcemy pójść na fali tego zwycięstwa, wykorzystać je do promocji i rozwoju baseballu w Osielsku. Cieszymy się, że po długiej przerwie znów wystartujemy w rozgrywkach europejskich, będziemy chcieli godnie reprezentować w nich Polskę i naszą „małą ojczyznę” – zapewnił Winiarski.

 

Wyniki Pucharu Polski 2016

Kutno, stadion im. Stana Musiała, 17-18 września 2016

Półfinały – sobota:
Dęby Osielsko – Gepardy Żory 11:1 (7 r.)
Stal Kutno – Barons Wrocław 12:2 (8 r.)

Finał – niedziela:
Dęby Osielsko – Stal Kutno 7:6

 

Skład Dębów

Jakub Jendryczka, Ronny Fabian Materano Torres, Bartosz Matuszewski, Paweł Sztejka, Szymon Szymański – miotacze, Paweł Decowski, Paweł Jasiakiewicz, Mateusz Macniak, Hacely Medina, Douglas Rodriguez, Bartosz Sulinski, Radosław Zajda, Adam Zieliński, Adrian Liwoch, Mateusz Streich, Jakub Pochwała, Robert Pochwała, Oskar Wąsik, Jarosław Orłowski, Juliusz Liwoch, Jose Travieso, Mikołaj Zera, Tomasz Witoń. Trener: Paweł Winiarski, asystenci: Jarosław Orłowski, Łukasz Snopek, Jose Manuel Travieso, Juliusz Liwoch.

W rundzie eliminacyjnej grali również: Maximin Monbeig, Oscar Saavedra, Jose Manuel Travieso, Marcin Zajda.

Asysty punktowe (16): Medina, Rodriguez – po 5, Macniak 2, Decowski, Matuszewski, R. Zajda, Zieliński – po 1.

Punkty (18): Macniak, Rodriguez – po 3, Materano, Medina, R. Zajda – po 2, Jendryczka, Decowski, Jasiakiewicz, Matuszewski, Szymański, Zieliński – po 1.

Hity (18): Medina 4 (HR), Rodriguez 3 (2 HR), Macniak 3 (2B), Materano 2 (3B), Matuszewski 2 (2B), R. Zajda 2, Decowski, Zieliński – po 1.

Reklama

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez eosielsko.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"